Rozhovor: Hornonitrianska enduro séria – 3 závody v srdci Slovenska

Zjari ste na stránkach Bicyklizmus.sk mohli čítať zaujímavý rozhovor o tom, ako sa chystá Slovenský pohár v endure – séria závodov.

Pár týždňov neskôr prichádza ďalšia skvelá správa pre súťažichtivého pilota. Občianske združenie Hornonitrianske stopy chystá Hornonitriansku enduro sériu. Trio závodov v zaujímavých lokalitách Hornej Nitry.

Pri tejto príležitosti som vyspovedal duo členov OZ Hornonitrianske stopy – Dominik Gramantik alias Preceda a Martin Rajnoha. Tí nám samotnú sériu priblížia:

 

 

1. Ahojte. Čo má OZ Hornonitrianske stopy nového od minulého roka, kedy sme mali spoločný rozhovor k vtedy chystanému Turzovmu trailu?

Preceda: Čo sa týka noviniek, čakáme ako sa vyvinie situácia v lokalite Turzovho flow trailu, keďže tam mala prebehnúť výstavba lanovky a bobovej dráhy a nevedeli sme, ako to zasiahne samotný trail. Ďalej zháňame finančné prostriedky na jeho dokončenie. Prebehla inštalácia nových stĺpikov, vstupnej brány a značenia.

Majiteľ pozemku vybudoval v danej lokalite asfaltovú cestu pre vláčiky, čím sa zjednodušil výšľap. Touto cestou by sme chceli tiež poprosiť všetkých cyklistov, aby rešpektovali zákaz zjazdu po asfaltovej ceste, ohrozujú tým fungovanie a existenciu samotného flowtrailu!!

Tiež sme oslovili viacero ubytovacích a pohostinských zariadení a pripravili pre Vás tlačenú mapu trailov, ktorú nájdete v infocentre v Bojniciach aj v Prievidzi. Ďalej sme pripravili nový začiatok Korvínovho trailu s lávkou.

Nová lávka na Korvínovom singli

 

2. Po mnohých ročníkoch Bike festivalu vo Veľkej Lehôtke a úspešnom nultom ročníku Bojnického endura, ste sa spolu s Baťovými trailami v Partizánskom rozhodli v sezóne 2019 usporiadať Hornonitrinsku enduro sériu. Ako vznikla celá iniciatíva organizovať sériu? Kto všetko
za tým okrem vás stojí?

Martin Rajnoha: Myšlienka vznikla ešte pred založením OZ, keď sme sa s miestnou komunitou bavili o  “illegal enduro series” (IES), ale napokon sme sa nasmerovali na OZ, legalizáciu a výstavbu trailov atď.

Tá myšlienka celej série závodov a celkového víťaza tu bola dlho, ale popri iných aktivitách OZ sme na to nemali čas. Až tento rok. Stojíme za tým predovšetkým my (OZ) a samozrejme nám pomáhajú chalani z Baťových trailov v ich lokalite.

 

 

3. Kde beriete entuziazmus a čo vás motivuje do usporiadania série?

Martin Rajnoha: Chceme robiť niečo pre ľudí a máme radi komunitu a jej rozvíjanie, nie je to iba o pretekoch, ale aj o ľuďoch a atmosfére. Na naše akcie máme veľmi dobré ohlasy, či už po organizačnom zabezpečení ale hlavne kvôli priateľskej atmosfére. Samozrejme okrem toho chceme šíriť povedomie o tomto športe a motivovať tým iných v iniciatíve.

 

 

4. Čo považujete za najväčšie výzvy?

Preceda: Určite by sme z toho radi spravili tradíciu a sériu rozširovali a zlepšovali. Najväčšia výzva je samozrejme čo najväčší počet bikerov, ktorí budú na všetky podujatia spomínať ako na perfektnú akciu a budú sa tešiť na ďalšie kolo alebo ročník. 0-tý skušobný pretek už prebehol a myslíme, že to má zmysel robiť.

Terén bojnických trailov je zdolateľný aj na bežnom trail biku

 

5. Viem, že jednou z vecí, ktorú ste riešili je časomiera. Akú budete používať napokon na závodoch?

Martin Rajnoha: Časomiera je všeobecne problém, pretože firiem, ktoré ich na Slovensku poskytujú nie je veľa, takže sú obsadené na mesiace dopredu a sú veľmi drahé. Preto sme začali pred troma rokmi s vývojom vlastnej časomiery, ktorú použijeme aj na týchto závodoch. Na základe stretnutia trailbuilderov, ktoré sme organizovali na jeseň 2018 sme sa rozhodli časomieru ponúknuť aj verejne s cieľom podporiť akékoľvek podujatia s menším rozpočtom, alebo nárazové akcie. Viac informácii: www.mobilnacasomiera.sk

 

 

6. Ako vznikajú pravidlá celej série? Budú pre všetky závody rovnaké, alebo budú aj nejaké odchýlky?

Martin Rajnoha: Pravidlá sme dlho diskutovali, zvažovali výhody a nevýhody rôznych systémov atď. Jednou z podmienok bolo, aby boli pravidlá zjednotené pre všetky jednotlivé preteky. Hlavným cieľom bolo, aby pretekári nemuseli čakať a všetky merané rýchlostné skúšky boli v rámci jedného okruhu.

 

 

7. Ako ste sa dopracovali k jednotlivých lokalitám závodov? Všetky tri lokality majú v rámci regiónu históriu. Neuvažovali ste aj o zastávkach série v iných lokalitách na Hornej Nitre? Lehota či Handlová?

Martin Rajnoha: Keďže ide už o relatívne veľkú akciu, bolo potrebné vybrať lokality, kde nie je problém s povoleniami na akciu. Baťove a Bojnicko-Dubnické traily sú oficiálne, vo Veľkej Lehôtke to býva niekoľko rokov a povolenia tiež nie sú problém. Samozrejme sme zvažovali aj Handlovú a Sekaninské Enduro Traily. Handlová – Ľubo Vičík začal organizovať preteky trochu skôr než sme sa rozhodli pre sériu. Mal už takmer všetko zorganizované, sponzorov, pravidlá a bolo by veľmi obtiažne to celé zladiť a zjednotiť. Preto sme sa rozhodli tento rok Handlovú vynechať, no ďalší rok by už mala byť súčasťou série.

Sekaninské Enduro Traily – tu sme si neboli istí povoleniami a hlavne obtiažnosť trailov je diametrálne odlišná od ostatných lokalít. O rok ale pravdepodobne pridáme aj túto lokalitu.

Sekaninské enduro traily ponúkajú drsnejšie terény. V sérií možno o rok – zdroj FB https://www.facebook.com/sekaninskeendurotraily/

 

8. Boli ste v kontakte aj s chalanmi zo SPEN? Prečo nie je niektorá z lokalít súčasťou SPEN, resp. prečo ste sa vybrali vlastnou cestou?

Preceda: Áno, boli sme oslovení Tomášom Vrbovským, či by bolo možné organizovať jedno z kôl SPEN v Bojniciach. Ja osobne som tomuto aj naklonený bol, ale nakoniec sme sa ako združenie zhodli robiť vlastnú sériu. Na druhú stranu si myslím, že Bojnice neponúkajú dostatočnú náročnosť na poriadne enduro slovenského pohára.

Rozhodli sme sa teda pre vlastnú sériu, ktorú musíme spraviť úplne sami. Teda zabezpečiť časomieru, partnerov a sponzorov pre financovanie podujatí a tiež pre ceny pre víťazov, záchranku a mnoho drobných detailov. Máme mnoho skúseností z Veľkej Lehôtky a jesenného preteku, a tiež nás to posúva ďalej.

Ale môžeme si to robiť podľa seba, ako chceme my.

 

 

9. Ako vznikajú trasy a vyberajú sa rýchlostné skúšky (RS) jednotlivých závodov. Môžu jazdci
počas Hornonitrianskej enduro série očakávať úplne nové rýchlostné skúšky?

Martin Rajnoha: Bohužiaľ na Slovensku nemáme také možnosti (podporu) ako napr. v susednom Česku (Blinduro, Trutnov) a sme radi, že máme povolenia vôbec robiť preteky na existujúcich tratiach. Minimálne zmeny asi budú, kvôli tažším variantám a obchádzkam a možno v Lehôtke natiahneme nejaké nove úseky. Uvidíme hlavne ako to budeme časovo stíhať.

 

Preceda: ja si myslím že na Slovensku máme ešte lepšie možnosti ako v Čechách. Horšie je ako sa cyklistika vníma v týchto krajinách. Blinduro organizuje Michal Prokop, jazdec svetovej úrovne s teamom, ktorý sa tomu venuje už dlhé roky, majú teda dobré a silné meno. Ide len o vybavenie povolení, a to je len o ľuďoch na jednej a na druhej strane.

Verím že obdobie Blindura nás na Slovensku ešte len čaká, a tiež mám radosť zo SPEN-u. Z dôvodu že v OZ štyria ľudia z piatich bývajú mimo Prievidze, nemáme kapacitu trasovať úplné nové RS, takže sa v Bojniciach väčšina pôjde na existujúcich pripravených trailoch.

V Partizánskom sa vybavovala výnimka na jednu RS okrem existujúcich dvoch trailov.

Lehôtka pravdepodobne ostane tak ako minulé roky počas Bikefestu, ešte uvidíme.

Veľká Lehôtka – to sú traily prekopané raz ročne len pre závod

 

10. Tak, ako som sa spýtal aj Tomáša Vrbovského, pri podobnom rozhovore pred SPEN, pýtam sa aj vás. 🙂 Môžete nám priblížiť jednotlivé miesta odpoveďou na zdanlivo jednoduchú otázku: „Prečo práve tu“? Prípadne jednoducho priblížiť lokality aj pre jazdcov, ktorí chcú prísť odjazdiť svoju premiéru.

 

11. Partizánske / 29.6.2019

Baťove traily sú 2 oficiálne fungujúce traily, technicky nenáročné. Sú veľmi zábavné, skočky a klopky, superflow. Na pretek sa pripravuje výnimka na jednu RS.

 

12. Veľká Lehôtka/ 31.8.2019

Technicky asi najnáročnejšia lokalita, menej umelých prekážok, traily viac prírodného charakteru okrem poslednej RS. Počas roka sa v tejto lokalite skoro vôbec nejazdí a traily pripravujeme až pred Bikefestivalom.

 

13. Bojnice (Dubnica) / 28.9.2019

V Bojniciach sa pokúsime traily trochu predĺžiť oproti jesennému preteku. Je možné že budú aj trochu viac šliapavé. Obtiažnosť jednoduchšia na Korvínovom a Pálfyho traili, trochu viac náročnosti prinesie Gilethov trail.

Ak aj nemáš ambície na bedňu, užiješ si minimálne pohodovú atmosféru

 

14. Nejaký odkaz / slovo na záver?

Preceda: Z našej strany sme veľmi zvedaví, čo sa týka návštevnosti a počtov pretekárov. Jesenný pretek nás milo prekvapil.

Tiež sme samozrejme trochu nervózni z organizácie, takže každá pomoc dobrovoľníka je vítaná a cenená. Podarilo sa nám zohnať viacero partnerov, ceny budú myslím zaujímavé, ale dúfame, že atmosféra a komunita sú hlavným lákadlom sa do preteku prihlásiť.

 

Martin Rajnoha: Všetci čo čítate tento rozhovor, príďte, určite nebudete ľutovať. Snažíme sa myslieť naozaj na všetko, pripraviť preteky na úrovni a vytvoriť dobrú atmosféru.

Kľudne príďte aj s partnerkou/partnerom a pokiaľ nejazdia na bicykli a majú chuť pomôcť počas pretekov, veľmi to oceníme. Pokiaľ máte chuť organizovať akékoľvek preteky a problémom sú financie na časomieru, ozvite sa (http://www.mobilnacasomiera.sk/#kontakt), veľmi radi v tejto veci pomôžeme a podporíme.

 

Zapíšte si termíny jednotlivých závodov série:

 

Na záver mi ostáva len chalanom poďakovať  a popriať im veľa zdaru v ich iniciatíve. Veľa pretekárov, málo zrážok a dobrú náladu. Pretože tá panovala na všetkých akciách, do ktorých sa v minulosti pustili.

 

Viac aktuálnych info k jednotlivým závodom a spôsob registrácie budú postupne zverejnené na facebookovej stránke Hornonitrianskej enduro série.

 

Vidíme sa na hornonitrianskych trailoch!

 

Prečítaj si o atmosfére z minulých závodov na Hornej Nitre a o práci OZ Hornonitrianske stopy:

 

 

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.