Everesting za mesiac / Malé Karpaty = cyklistická matematika 1/2

V uvedenom článku, resp. v oboch jeho častiach sa bude sa počítať. V úvode si prv ujasnime prvý pojem z nadpisu:

Everesting: cieľom je prekonať na bicykli prevýšenie Mount Everestu. Teda nastúpať 8848 výškových metrov za určitý časový úsek. Originál táto výzva vznikla s cieľom prekonať prevýšenie do 24 hodín, súvislou jazdou bez väčšieho prerušenia (napr. spánkom) a to na rovnakom úseku, tzv. segmente.

Prológ

Začiatkom júna 2022 medzi rečou kolega Daniel spomenul, že sa chystá na (jeho v poradí druhý) everesting. Že na Strave je júnová výzva s tým, že komu sa podarí everesting na jeden šup, stane sa majiteľom špeciánej edície dresu značky Le Col. A keďže takých ako Daniel z inej mentálnej a výkonnostnej dimenzie nie je až tak veľa, výzva myslí aj na bežných smrteľníkov, a dáva im za cieľ everesting v priebehu mesiaca. Každý, kto túto misiu splní, si bude môcť nárokovať na rovnaký everesting specific dres, no za férových 35 Libier.

Tak si tak sedím v práci za kompom a chrobák v hlave sa ozýva čoraz hlasnejšie a intenzívnejšie. Ono sa to síce nezdá, ale keď začneme matematiku výjazdov, 8848 deleno 30 júnových dní je 295 metrov prevýšenia, ktoré by som mal dať každý jeden deň.

Do karát hrá aj fakt, že príkazom z hora mám na svojom graveli testovať konkrétne cestné kolesá. Tiež každá cesta z práce, ktorú na biku absolvujem, mi k dobru priráta takmer 130 výškových.

A hoci nie som fanúšik podobných virtuálnych výziev, naťahujem na seba lycrované elasťáky a hor sa na žiletku. Cesťák v poslednom čase začína mať pred horákom moje osobné preferencie a tu to platí úplne výstižne, že cesta je cieľ, tak poďme do toho!

Everesting za mesiac

Na výzvu vedome nastupujem v štvrtý júnový deň. Moje väčšinou ranné výjazdy sa zmestia do poldruha hodiny (do rovnice treba prirátať rodinné povinnosti, 2 deti a kancelársku prácu) a pridajú porciu okolo 500 výškových metrov.

Kto pozná bratislavské okolie, tak motám sa okolo Kačína, Peknej cesty a Bieleho kríža. Kopce v Malých Karpatoch sú, ako napovedá sám názov, pomerne malé. Snažím sa preto vyberať cesty kade-tade/ hore-dole.

Sem tam nejaké povinnosti. Naskytne rodinný víkend bez biku….

Ja sa v polovici mesiaca pristihnem, že mi moja výjazdová matematika nevychádza. Mám totiž za sebou iba tretinu nastúpaných kilometrov.

…to mi nevychádza

Tretí júnový víkend čo to doháňam, ale keďže poznám svoje limity a viem, že pokiaľ svoje výjazdy nejakým spôsom nezradikalizujem, nevydá to.

Preto začínam zvažovať gerlaching, čo by bolo zakončenie everestingu priam s gráciou. Po takto na moje pomery pomerne častých výjazdoch si začínam veriť, aj čo sa formy týka.

Poslednú júnovú nedeľu teda plánujem gerlaching. Rovnica vyzerá nasledovne – pokiaľ dám gerlaching za deň, kumulatívne sa vojdem aj do mesačného everestingu. Ak by som náhodou zakapal, ešte stále budem mať 4 dni do konca júna, kedy by som mohol everesting doklepnúť.

Hviezdy aj manželka boli napokon poslednej nedeli v mesiaci naklonené a dostávam požehnanie… keďže viem, že to bude nadlho.

A to, ako to celé dopadlo sa dozviete už čoskoro, v druhom dieli článku.

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

This Article Has 2 Comments
  1. Ptaso píše:

    a co tak consistency vyzva? Ja taham snuru Strava Monthly Climbibg challenge od 10/2017, kedy sa nedalo za operaciu. Posledne 2 mesiace aj double, po 15 k mesacne. A nezozerie to viac ako hodku dvadsat denne

  2. Andrej píše:

    Uha, tak to skladám prilbu. Makač. Určite každá výzva a najmä jej dodržiavanie má veľký dopad na progres. Sám som pocítil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.