Bikefest Veľká Lehôtka 2017 - Enduro závod

Veľká Lehôtka Bikefest 2017 – pohodový enduro závod 3 super trailov na 10 kilometroch

Keď sa povie Bikefest, rádovému našincovi oblúbujúcemu horskú cyklistiku príde pravdepodobne na rozum ten kálnický. Darmo haniť, veď Kálnica sa za pár rokov vypracovala na megalomanský cyklistický festival, ktorého meno má cveng aj v zahraničí.

Čo ale, ak sa spýtam na Bikefest vo Veľkej Lehôtke.

Že kde?

A práve nejde o žiaden plagiát, ale o 3 roky staršieho brata Bikefestu kálnického, ktorého jubilejný 10. ročník sa konal len o pár dolín ďalej, v dedinke Veľká Lehôtka, ktorá je mestskou časťou Prievidze. Fest je organizovaný pár nadšencami a podporovaný lokálnymi firmami a bikeshopom Velosvet. Z jubilea sa preto žiadne caviky nerobili a proste sa jazdilo.

Atmosfére pred štartom enduro preteku

Atmosfére pred štartom enduro preteku

 

Lokalita sa nachádza v Hornonitrianskej kotline na úpätí pohoria Vtáčnik. Vtáčnik je sopečného pôvodu, takže o nejaké tie vytŕčajúce kamene nebude núdza. Územie je zároveň podkopané niekdajšou intenzívnou banskou činnosťou, čím povznikali rôzne prepadliny, ktoré dávajú vlnitý tvar lokálnym trailom. So zmiešanými lesmi predizpozície priam ukážkové pre zaujímavé pojazdenie. Čo organizátori naozaj využili a na deň závodu pripravili 3 zaujímave rýchlostné skúšky (RS).

 

Deň D a príjazd na miesto

Večer pred závodom sa po dlhej dobe zmrákalo a po výdatnom suchu popršalo. Svätý Pedál, patrón všetkých bikerov sa však zľutoval a v deň závodu po daždi neostalo ani slychu. Už ráno je príjemných 15 stupňov.

S kamošom Marekom, hrdým majiteľom nového Stumpyho a jeho drahou teda prichádzame hodinu pred závodom na miesto určenia – na lúku Sýkorka nad dedinou, kde sa nachádza aj starý lyžiarsky vlek.

Že ide o punkovú akciu vidieť hneď na úvod. Na mieste okrem prázdneho pódia, pár stanov a opusteného výčapu sa zatiaľ pohybujú len dvaja rozlepení borci. Bikefest sa oficiálne začal už v piatok večer a vyzerá tak, že úvod bol naozaj raketový. Po krátkom pokece s jedným z organizátorov ideme vyskúšať poslednú RS, nech závod nejdeme úplne naslepo.

Panoráma na štarte poslednej RS

Panoráma na štarte poslednej RS 3

 

RS3 je staršia trať vedúca lesom paralelne s vlekom a kedysi na nej jazdili zjazdové závody. Začína na lúke a po pár desiatkach metrov vchádza do lesa, kde ponúka rôzne zaujímavé prvky, aké by správna trať mala mať – klopky, otvorené zákruty, padáky, drevený mostík, rockgarden. Za rockgardenom je hneď prudká klopená zákruta, ktorú som si pozrel aj z bezprostrednej blízkosti, keďže som sa v nej natiahol. A ako závod ukázal, nebol som v tomto mieste jediný.

Preto prejsť RS-ku v rámci tréningu bol nápad dobrý. Aspoň viem, čo nás čaká. Púšťame sa teda na lúku, kde bude štart a tu to už žije. Borci chystajú tyčky na paralelný cyklo slalom, ktorý sa bude konať podvečer. Pred tým ale prebehne aj detský závod a XC maratón s 25 km dlhou traťou, ktorý štartuje o 13:00h.

 

My sme ale prišli na enduro, ktoré začína o 10:00h. Enduro závod prirozene vzišiel z downhillu, ktorý sa tu jazdil pred tým, no pred troma rokmi mu definitívne odzvonilo.

Samotná registrácia prebehla rýchlo. S Marekom máme čísla 18 a 19, dokopy sa však registruje 40 pilotov, čo vyzerá tak prekvapilo aj samotným organizátorov. Nečudo – okrem lokálov som zachytil chalanov z Bystrice, Partizánskeho, Žiliny…

Sanitkári žiaľ mali aj nejakú prácu počas závodu - vykĺbené rameno hneď na prvej RS

Sanitkári žiaľ mali aj nejakú prácu počas závodu – vykĺbené rameno hneď na prvej RS

 

Za registračný poplatok 5 € dostávam štartovné číslo a lístok na guláš. Gazdovia opodiaľ už pripravujú kotlík a ingrediencie. Veľmi fér. Vidieť, že tu o peniaze nikomu nejde. V štartovnom mám aj pivo, plán bol dať si na odvahu. Nikde však neviem nájsť čistý pohár, tak sŕkam čistú vodu a krátko po desiatej sa s ostatnými pretekármi vydávame na trať.

Štart závodu

Štart enduro závodu

 

 

Štart závodu

Všetci pokope sa vydávame na panelovú cestu a naberáme výškové metre. Za starou banskou šachtou odbočujeme do lesa a po chvíli aj na prvú meranú RS-ku. Tá končí na lesnom chodníku. Takže tlačíme bicykle rovno po nej s cieľom dostať sa na jej úvod. Tým dostávame skvelú šancu obzerať kadiaľ pôjdeme a nájsť ideálne stopy. O diskutovanie, mudrovanie a kalkulovanie teda nie je núdza.

 

RS 1 – čerstvý trail pokorený

Všetci sa teda čakáme na vrchole úvodnej RS. Tu je priestor na pokec s ostanými, čo je dôvod, prečo mám tento druh závodu tak rád. Na maratónoch sa obvykle každý venuje len jazde, častokrát by aj bolo s kým pokecať, následne lapanie po dychu však väčšinou konverzáciu rýchlo zadusí.

Čakanie na štart trvá už predsa len trochu pridlho, medzitým som solídne vytuhol.

Konečne však vyrážame, každý jazdec v polminútových intervaloch.

Štart prvej RS

Štart prvej RS

 

RS 1 vedie prevažne ihličnatým lesom. Začína zákrutami a vlnami, ktoré sa hneď na začiatku stanu osudnými jednému z pretekárov. Odnieslo si to nielen ohnuté predné koleso, ale aj vykĺbené rameno. Tak prajem skoré uzdravenie.

Aj napriek včerajšej prehánke je riadne sucho, prašno a šmýka sa. Na trati sú rôzne padáky, strmšie pasáže aj zákruky. Je čerstvo vybudovaná, klopky ešte ani nestihli sadnúť. V záverečnej pasáži je možnosť šliapnuť aj do pedálov, po dlhom čakaní ma však poriadne pália stehná. Pred cieľom ešte prejdem cez úplne novú drevenú lávku, ktorá ústi do klopky, a po pár metroch je tu cieľ.

Ďalších približne 20 minút čakám, kým všetci jazdci absolvujú prvú RS a na čele s lokálom, ktorý pozná cestu sa vydávame na druhú RS. Všetci pekne pokope.

 

RS 2 – echt enduro trail

Po chvíľke šľapania sa dostávame na Uhlisko, peknú lúku, ktorá je križovatkou zelenej a žltej turistickej trasy. Na jej západnom cípe sa nachádza ohnisko s malou drevenou útulňou. Práve tu začína druhá RS-ka.

Príchod na druhú RS

Príchod na druhú RS cez Uhlisko

 

Opäť pomerne dlho čakáme, tak sa prejdeme aspoň po prvých pár metroch trailu. Je o poznanie kamennejší, skaly a korene trčia kade tade. Pri výbere správnej stopy treba naozaj kalkulovať. Po pár desiatkach metrov klesania cez náročnejší terén trail za zákrutou stúpa, čo sa pri nevhodne zvolenom prevode stalo mnohým pretekárom osudným a krátky úsek si museli vytlačiť.

Keď sa konečne dostávam na trať, mám problém zacvaknúť tretru na prvých metroch, čo ma výrazne spomaľuje. Prudšie stúpanie dám na bicykli a následne ma čaká mix šliapania a klesania po naozaj zaujímavom traili. Opäť zákruty, kamene, prepadliny, tentoraz treba aj pridať, do cieľa preto prichádzam vcelku unavený.

Enduro závod - Bikefest 2017 Veľká LehôtkaEnduro závod - Bikefest 2017 Veľká Lehôtka

Enduro závod - Bikefest 2017 Veľká Lehôtka

foto: Dušan

Plán je opäť počkať na ostaných. Pri pohľade na hodiny zisťujem, že je pol jednej, čo pomerne pokročilá hodina vzhľadom na moje plány, čo s načatým dňom. Keďže o jednej potrebujem byť v Prievidzi, neostáva mi nič iné, ako pobrať sa.

Po pár metroch vychádzam z lesa a križujem dlhú lúku. Na opačnom konci pod menším vysielačom začína posledná RS, s ktorou sme už dnes mali tú česť.

 

RS 3 – trať so zjazdovými koreňmi, pre mňa nesúťažne

Posledná RS-ka teda už má nejakú históriu za sebou. Začína na lúke a neskôr sa kľukatí v lese. Zjazdárska nátura projektantov sa nezaprie. Dávam si ju teda už sám, nehrotím, paradoxne najbližšie k pádu som mal na štrkovej zákrute hneď v úvode, ešte na lúke.

Rockgarden tentokrát prechádzam plynulo a bez pádu v následnej klopke. V ostrom pretekárskom nasadení ale toto miesto vytrestalo nejedného zo súťažiacich.

Dochádzam na lúku s veliteľstvom. Tu už je akcia v plnom prúde, lebo o 13:00h štartuje maratón. A veru vyzerá to na hojnú účasť. Rýchlo do seba lupnem guláš a hor sa domov, už i tak nestíham.

Veľká Lehôtka Enduro závod

foto: Patrícia Fridlová

Veľká Lehôtka Enduro závod

foto: Patrícia Fridlová

Veľká Lehôtka Enduro závod

foto: Patrícia Fridlová

Veľká Lehôtka Enduro závod

Víťaz Peťo Godora, ktorého nezastavil ani defekt počas prvej RS / foto: Patrícia Fridlová

 

 

Dojmy?

Odchádzam v zhone kvôli rodinným dôvodom, napriek tomu trochu sklamaný. Rád by som ostal. Akcia pokračuje ďalej a čo sa mi dostalo, párty vraj večer stála za to. Svojho času na afterkách vystupovali Živé Kvety, Zóna A a podobné excesy, toho roku vraj akcia vrcholila vatrou a afterkou v miestnom pohostinstve.

Keďže som poslednú RS neprešiel súťažne, nedozvedám sa, koľký som vo výslednom poradí. Všetky tri trate boli totižto výborné a iste si ich v budúcnosti prejdem opäť. Atmosféra stála za to a vidieť, že akciu organizujú nadšenci zapálení pre šport. Do budúcna by som ale predsa len zlepšil logistiku. Ísť 10 kilometový závod 3 hodiny, je predsa len veľký punk…

Ak si niekto chce vyskúšať enduro formát závodu, takéto lokálne akcie sú ideálna príležitosť. Pre nesúťažnú ilustráciu GPX trate roku 2017 získate kliknutím na ikonku nižšie:

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY

Žiadne hrotenie, stres, ale uvoľnená atmosféra. Ideál. O rok sa preto (dúfam) vo Veľkej Lehôtke opäť vidíme.

 

Prilba dole pre baby, ktoré prešli celý závod. Vďaka patrí trailbuilderom a organizátorom a špeciálne díky za fotky Mati, Dušanovi a Pati Fridlovej, ktorá dodala okrem iného aj tú na titulke článku.

Výsledky a viac o celom Bikefeste nájdete na fanpage tu.

 

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.