TBK Enduro Race 2019 – to naj z Bratislavy na záver sezóny

Posledný októbrový víkend bol zároveň aj posledným dňom pomerne radikálneho a suchého babieho leta – ideálny dátum na posledný enduro závod sezóny. Minulý rok to vyšlo v rovnakom dátume na enduro závode v Bojniciach, kapurkový závod sezóny sa tentokrát presunul do metropoly.

Takmer 150 bikerov sa v nedeľu – 27.10.2019 stretlo v bikerskej komunite v pomerne známej lokalite, ktorej závodný potenciál odpanil nultý ročník závodu menom TBK Enduro Race.

Závod organizovala partia okolo občianskeho združenia Trail Biely kríž. Biely kríž je meno turisticky dostupného, lokálne známeho a verejnosti obľúbeného miesta. Pôvodný zlegalizovaný trail sa postupom času vďaka širokej základni dobrovoľníkov rozrástol na slušnú sieť niekoľkých trailov, až do lokality Červený kríž. 25 km okruh, 6 rýchlostných skúšok (RS) a 900 nastúpaných metrov. Ideálne zázemie a parametre pre závody!

Odporúčam prejsť si celý okruh aj v nezávodnom nasadení s partiou – gpx súbor nájdete na konci článku.


Sviatočná (závodná) nedeľa

V nedeľu vstávam aj vďaka posunu času vyspatý a o ôsmej vyrážam na biku z domu. V ľahkom tempe sa do hodinky dostávam do depa závodu na Peknú cestu do areálu pod horárňou Krasňany.

Tu už je veselo.

Klasická pohodová predzávodová atmosféra v peknom slnečnom počasí. Je možnosť si zakúpiť štýlový merch v podobe tričiek a šiltoviek s logom závodu. Registrujem sa, beriem si číslo s výslužkou s Redbullom, sypačkami a bobuľami  a kecám s kamošmi a známymi, ktorých je tu požehnane. 

Riders meeting / foto Adam Šakový

Po krátkom riders meetingu je všetko pripravené na štart. O 10:00 hod. štartuje na trať prvé duo pretekárov, tí ďalší vždy vo dvojiciach po minúte. Prvý transfer predstavuje pár kilometrové, nie prudké stúpanie po asfaltke.


RS 1 – TBK1

Prvú rýchlostnú skúšku predstavuje jednoduchší, ani nie kilometer dlhý flowtrail – TBK1. Netreba čakať žiadne náročné sekcie, ale pekné klopené zákruty, sem tam treba aj prišliapnuť do kopca. Ideálny trail na rozjazd, ktorý ale netreba podceniť. Extrémne sucho totiž pripravilo poriadne tvrdý a šmykľavý povrch.


RS 2 – TBK3 

Po miernom výšľape sa dostávame na spoločný štart dvoch RS-iek. RS 2 smeruje na vetvu trailu TBK3. Trail je označený čiernou farbou a nachádza sa ňom naozaj všetko, čo by mal dobrý trail mať. Otvorené aj zavreté zákruty, padáky, skoky (tie najväčšie organizátormi múdro uzavreté počas závodu), kamene, korene, šľapavejšie sekcie… 

Foto: Adam Šakový

Tvrdý povrch dáva zabrať udržať sa v lajne. Pre domácich si organizátori pripravili aj prekvapenie v podobe lišiackej odbočky z originálnej lajny vedúcej cez kamene. Takto známy trail dostal úplne nový rozmer.

Na jeho konci prichádzam značne udýchaný, v závodnom tempe je to vcelku záhul.


RS 3 – TBK3 druhá časť

Po pár metroch presunu cez zvážnicu prichádzame na štart RS 3. Je to pokračovanie trailu, ktorý má opäť úplne iný charakter. V úvodnej pasáži vedúcej krížom hore dole cez žľab strácam stabilitu a takmer padám z biku.

Žľab na RS 3 / foto: Jakub Kondrček

Veselú sekciu strieda strmá časť s ostrými zákrutami v strmých klesaniach. Kamene a hrabanka dávajú zabrať. Síce pomaly, ale bez ujmy dochádzam do cieľa. Vraciam sa jediným dnešným výšľapom vedúcim po lesnej ceste na križovatku TBK2/ TBK3. 


RS 4 – TBK2

Lapám dych po výživnom výšľape, ale nečakám zas prehnane dlhú dobu aby som nevychladol. Púšťam sa známym, najstarším zo všetkých trailov. Má podobný charakter a rôznorodosť ako TBK3, keďže lesom klesá paralelne. Akurát obtiažnosť je trochu nižšia.

Aj keď tu si opäť potvrdila kreativita organizátorov, ktorí finálny úsek viedli cez zapeklitý rockgarden.

Najťažší úsek RS 4 / foto: Adam Šakový

Jeho prvú časť bolo nutné obísť medzi dva veľké kamene a následne to cez zákrutu pustiť kamenným poľom až do cieľa. Tu som sa potrápil a bol nútený zliezť z biku. Niektorí pretekári sa na tomto mieste ale vcelku intímne zoznámili s geomorfologickým zložením trailu

Čo ale potešilo, bola občerstvovačka, ktorá bola nachystaná na lúke pod trailom. Nalievam sa vodou, dávam nejaký snack a hybaj hore. Opäť po asfaltke, no opäť po pomerne prudkej na turisticky známe miesto menom Červený kríž.


RS 5 – Čerevený kríž alias ČK-čko

Trail z Červeného kríža je myslím len tohtoročná, teda pomerne čerstvá záležitosť. Trail má prírodnejší charakter, keďže väčšina skokov a nordshore prvok boli na závodnej trati uzatvorené. Nevyhneme sa ani pedálovaniu, takže kondične ladení piloti si tu vedeli nahnať sekundy.

Posledná časť po výšľapíku do kopca vedie popri starej zjazdovej trati Slalomka. Padákom sa následne prechádza po hodne kamennom podklade. Tí, čo to majú radi natvrdo, si tu prídu na svoje.

Trail opäť vyústi pri občerstvovačke, čo je pozitívne. Menej pozitívne ale bolo zistenie, že na občerstvovačke došla voda. Buchnem do seba teda len nejaké ovocie a poď ho opäť hore do asfaltke zas na Červený kríž.


RS 6 – Baníkov trail

Baníkov trail je úplne nová záležitosť. Premiérovo som ho našiel a zišiel 2 týždne pred závodom.

A to sme si s kamošom vraveli, že takýto trail hádam nebude na závodoch.

A bol.

Ako sa hovorí, to najlepšie na koniec, u mňa osobne v tomto prípade neplatilo.

Úvodná tretina trailu je charakterizovaná odklopenými, pomerne prudkými zákrutami. Po suchého podkladu sa nedalo oprieť, vôbec neviem, akú rýchlosť si môžem dovoliť, aby som zákruty vybral. Tu som šiel vyložene zle.

V strednej časti je náročný úsek s odklopenou zákrutou vo vyjazdenej hrabanke, kde som pustil borca, ktorý ma dobehol. Tu som nechcel mať stres, lebo hneď za zákrutou je strmá skalná stena, ktorá sa dá obísť, ale najrýchlejšie je ňou pustiť sa napriamo.

Rackface na RS6 / foto: Jakub Kondrček

V poslednej tretine sa trail stáča cez lesný žľab. Hore –dolu – do zákrut. Táto časť ma baví a ani sa nenazdám a počujem odpípnutie čipu, ktorý ohlásil koniec poslednej meranej RS-ky.

Vyjdem na lesnú asfaltku, po ktorej ma čaká pár kilometrov späť do depa.

V depe vraciam čip a ponorím sa do veselej atmosféry, ktorá tam panuje. Na vyhlasovanie však už nečakám, keďže môj výsledok nebude na chvastanie sa. Vraciam sa na biku domov, jesenné poobedia bývajú chladné, tak bežím, kým je ešte fajn.

Výsledkovú listinu nájdete na tomto odkaze.


Sečteno a podtrženo

Na premiérové závody si myslím, že všetko vyšlo výborne. Naplnená kapacita pretekárov už tri dni pred dátumom závodu, obrovské množstvo traťových komisárov na celej dĺžke závodu, dobre pripravené trate a veľmi pekné zázemie.

Trail(y) Biely kríž sú skvelou, dostupnou a rozmanitou lokalitou pre dobré pojazdenie. So skvelou atmosférou, počasím a výbornou organizáciou, ktorú sa podarilo vytvoriť, to bolo naozaj ukážkové uzatvorenie sezóny.

Foto: Adam Šakový

Tých pár drobných múch v organizácií ani nestojí za zmienku. Ja hlavne verím, že o rok sa tu vidíme opäť. Na dobré sa totiž ľahko zvyká!

Pre všetkých, ktorým to na závody nevydalo, alebo by proste chceli prejsť všetky tunajšie traily (čo rozhodne odporúčam), ponúkam gpx na stiahnutie:

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY

Vidíme sa na (TBK) trailoch!

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.