Čo sa chystá v MTB enduro závodnej sezóne 2020?

Sezóna 2019 bola historicky prvou na Slovensku, kedy sa konali 2 nezávislé enduro série. V roku 2020 tomu našťastie nebude inak. Aké zmeny sa chystajú?

Bicyklizmus prináša rozhovor s organizátormi oboch sérii. 

Slovenská enduro séria SPEN rastie a mieri na EWS

 

SPEN v sezóne 2019 potrápilo počasie, do sezóny novej však organizátori chystajú kopec noviniek. Čo presne, nám zodpovie Tomáš Vrbovský – šéf slovenského zjazdu a endura v Slovenskom zväze cyklistiky.

 

? Ako hodnotíš sezónu 2019 a vôbec prvú slovenskú enduro sériu?

Séria bola poznačené najmä mimoriadnou nepriazňou počasia ( prvé aj posledné kolo sa odohralo na snehu ).

Osobne ma prekvapila nízka účasť pretekárov, mimo druhého kola vo Višňovom. Z môjho pohľadu sa len potvrdila moja obava, že o Endure viac ľudia rozprávajú, ako v ňom chcú reálne pretekať. Enduro ako také, je veľmi náročné, a ak chceme mať nejaké prevýšenia, tak sa na tie prevýšenia treba aj vyštverať.

Napriek tejto štatistike tomu ešte dávame šancu, a popasujeme sa s tým určite minimálne v najbližších sezónach.

 

? Aké zmeny nastali v SPEN do sezóny 2020? Na čo sa môžu pretekári tešiť?

Zmeny nastali v kalendári, čo si iste všetci všimli, taktiež pribudla povinnosť integrálnej prilby, pribudla možnosť jednorazovej licencie, zrušili sme možnosť vybavenia si licencie na celú sezónu na pretekoch ( vznikla nám z toho šialená administratíva naviac ), registrácia sa po dohode s klubmi na valnom zhromaždení presúva pod www.sportsofttiming.sk.

Taktiež sme zušili All Season Pass, nakoľko sa nám štartovné na preteky nepodarilo zjednotiť, pretože nám pribudli lokality s vývozom lanovkou a Bikefest Enduro je dotované štartovné organizátorom.

Čo sa týka partnerov, niektorí ostali, niektorí odišli a pribudli aj nový. Formát pretekov sa nám osvedčil, a žiadne špeciálne požiadavky a feedbacky sme nedostali.

Bola taktiež ambícia na zjednotenie obsahu občerstvovačiek, ale k tomu sme sa nejak nedostali 🙂 čiže táto téma je otvorená a prijímame návrhy, nápady a sponzorské dary 🙂 kreujeme spoluprácu s našimi top jazdcami Mišom Kolářom a Martinom Knapcom.

 

? Brezno a Stará Ľubovňa z kalendára vypadli a nahradili ich 3 nové lokality. Kálnica a Mýto majú dokonca štatút kvalifikácie EWS. Povedz k tomu prosím viac.

Brezno bolo nahradené Mýtom pod Ďumbierom, bude sa jazdiť na kombinácii 2 tratí bikeparku a 4 nových RS, ktoré zverejníme až pred samotným závodom.

Našou ambíciou bolo zaradiť do EWS Qualifier (EWS Q) všetky kolá SPEN ( najmä kôli nízkej účasti slovenských pretekárov ), pretože organizácia a príprava Enduro pretekov je časovo, finančne a personálne veľmi náročná.

A dostali sme od EWS dve miestenky. Kálnica je už historicky miestom EWS Q,. Mýto sme zaradili do EWS Q ako jedno z prvých „lift operated“ Endúr na Slovensku.

? Je niečo, čo by si chcel odkázať (aj novým potenciálnym) pretekárov pred SPEN 2020?

Aby v prvom rade chodili na preteky a nešpekulovali nad tým, prečo na preteky nechodiť, menej hejtu na stranu organizátrov a viac vzájomnej pomoci. Vybaviť si čím skôr licencie 🙂 a trénovať 🙂

Taktiež by som chcel poďakovať pretekárom, ktorí na preteky chodili a poďakovať partnerom, ktorí sa postarali o hodnotné ceny.

V neposlednom rade aj Slovenskému zväzu cyklistiky, ktorý prispel nemalým príspevkom k myslím, že celkom vydarenému 1. ročníku SPEN.

2. ročník Slovenského pohára v endure sa uskutoční v nasledovných dátumoch a lokalitách:


Hornonotrianska enduro séria opäť na dobrej vlne

Popri SPEN sa nám dobre rozbehla aj lokálna séria z Hornej Nitry. Čo bude nové v sezóne 2020 nám prezradí Preceda, jeden z organizátorov združújich sa pod občianskym združením Hornonitrianske stopy.

? Ako hodnotíš sezónu 2019 a vôbec prvú Hornonitriansku enduro sériu (HES)?

Výborne! Na to že to bol prvý ročník, podarilo sa nám pritiahnuť pretekárov, ktorí to ako sériu naozaj brali a teda zúčastnili sa všetkých lokalít v sérii, kde zbierali body pre celkové vyhodnotenie. Počet jazdcov sa na každom závode pohyboval okolo 100vky.

Z našej strany ako organizátorov a daných lokalít to bol na prvý ročník aj ideálny počet. Z každého závodu máme množstvo profi fotiek, mediálne výstupy, dobré ohlasy a drobnú kritiku, z ktorej sa chceme poučiť.

? Aké zmeny nastali v HES do sezóny 2020? Na čo sa môžu pretekári tešiť?

Počet lokalít bude rovnaký. Chceli by sme pridať štvrtú rýchlostnú skúšku v každej lokalite (teda o jednu naviac oproti 2019), ale to je ešte v riešení.

Pretekový deň posunieme na nedeľu. V sobotu bude čas na tréning. Bude to jednoduchšie aj pre nás ako organizátorov, viac času na prípravu a značenie tratí. Rozmýšľame nad sobotňajším programom, ladíme koncert, večerný dual slalom, uvidíme ako to vyjde.

? Budú oproti minulej sezóne nejaké zmeny? Nová lokalita?

Ako som spomínal, lokalita nová nebude. Pokúsime sa preteky v každej lokalite predĺžiť. Tiež pracujeme na novom spôsobe prihlasovania na preteky a bude trošku pozmenený aj systém štartovania pretekárov.

? Je niečo, čo by si chcel odkázať (aj novým potenciálnym) pretekárov pred HES 2020?

Pre tých, ktorí ešte neskúsili preteky vôbec, držím palce aby nabrali odvahu. Určite to stojí za to a o nič nejde. Množstvo ľudí to berie ako pojazdenie s kamarátmi. Pre prihlásenie nie sú potrebné licencie, len bežná výbava na bicykel. Dĺžka transferov aj meraných skúšok je oproti ostatným pretekom nižšia, resp. kratšia a všetky nebezpečné úseky majú bezpečnejšiu obchádzku. Pridávame sobotňajší tréning, kde si jazdec môže celý okruh najskôr pozrieť a najazdiť.

Termíny Hornonitrianskej enduro série sú nasledovné (sobotný tréning a nedeľný závod):

  • Partizánske – 13. – 14. jún
  • Veľká Lehôtka – 29. – 30. august
  • Bojnice – 26. – 27. september

Detaily môžete sledovať na  na oficiálnej facebookovej stránke Hornonitrianskej enduro série

Ako to vyzeralo na jednotlivých závodoch HES v roku 2019 ilustruje nasledovné video:

Záverom mi neostáva iné, ako poďakovať za rozhovory a popriať organizátorom veľa zdaru, bezproblémový priebeh, pekné počasie a množstvo pretekárov.

A z pozície pretekára odkázať každému, kto váha, nech si príde formát enduro závodov vyskúšať. Takú priateľskú atmosféru človek zažije pri máloktorom inom športe. V kombinácii s trailami v parádnej slovenskej prírode ide o kombo priam ľúbezné.

Preto sa (dúfam) vidíme aj na závodných trailoch!

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.