Bikepark Mýto pod Ďumbierom – kopec zábavy na Horehroní

V čase, keď jeden dobrý zabehnutý bikepark neotvoril svoje trate, pretože ustúpil komerčnému turistickému zámeru, otvoril svoje brány nový. V júni 2019 som mal možnosť zúčastniť sa otváračky Bikeparku Mýto pod Ďumbierom.

Po mimoriadne daždivom máji, síce neboli trate úplne dopracované, napriek tomu bikepark zanechal pozitívny dojem.

Po roku som mal možnosť vrátiť sa. A to rovno na tréning prvého kola SPEN, ktorý bol zároveň aj kvalifikačný pretek na Enduro World Series.

Čo sa po roku zmenilo a prečo sa oplatí bikepark navštíviť?

Ľahká dostupnosť

Do bikeparku sa dostanete veľmi jednoducho. Je to známe lyžiarske stredisko. Nachádza sa medzi dedinami Bystrá a Mýto pod Ďumbierom. Pod strediskom je veľké parkovisko. Keďže ide o turistický región, nie je problém ani v sezóne nájsť v okolí rozumné ubytko.

Zo sedačkovej lanovky je pekný výhľad na Nízke Tatry

Biker sa zabaví, rodina sa nenudí

Preč sú časy, keď boli bikeri, resp. zjazdári braní ako hipíci vo flanelkách, jazdiaci na rozpočet a spiaci v aute. To, že biker môže byť osoba v produktívnom veku a mať rodinu, konečne začínajú chápať aj strediská.

Mýto pod Ďumbierom je toho dobrým príkladom.

V stredisku nájdete pekný pumptrack ideálny na rozjazdenie a skill lajnu pre najmenších bikerov. Mimo biku sa decká zabavia na trampolíne, alebo na neďaleko vzdialenej mini farme.

Rekreační cyklisti sa môžu lanovkou vyviesť na hrebeň a dať si nenáročný okruh po okolí. V pláne je vraj značenie okruhov, čo by iste uľahčilo prípadný výber trasy.

Vrátme sa ale do bikeparku.

Trate

Na mape strediska nájdete 4 trate rôznej náročnosti, ktorých indiánske mená vám presne napovedia, čo od nich očakávať.

BLUE

Najľahšia BLUE je v podstate jednoduchý sigláč hadiaci sa pozdĺž strediska pre turistických cyklistov. Skúsenejšiemu bikerovi neodporúčam ani na rozjazd, pretože čím viac zdvihu, tým menej zábavy.

Ak vás pod pojmom integrála nenapadne ako prvé matematická funkcia a máte dačo odjazdené, choďte rovno do Freeride trate

FREERIDE

Na Freeride trati je všetko, čo by mala bikeparková trať ponúknuť. Klopky, lavice, vlny, náročnejšie pasáže striedavo v lesných sekciách aj na lúke. Pre hrotičov road gap s dreveným nájazdom.

Na niektorých miestach by som ja osobne zákruty uzavrel. Ľahko sa môže stať, že rozjarený biker zákrutu preletí mimo stopu. Ak to bol ale zámer, chápem ho. Freeride trať budete aj tak pravdepodobne točiť v parku najviac.

DH

Zjazdová trať je verná svojmu menu. Pri mojej návšteve ešte nebola 100% upravená. Týždeň na to, sa na nej však konal pohárový pretek SPDH, preto iste dostala náležitú opateru.

Foto z druhého kola Slovenského pohára v zjazde 2020 / foto: Róbert Parnica

Na trati je kopec náročných prvkov, korene, kamene, padáky, ako sa na zjazdovú trať patrí. Aj na endure však bola v pohode schodná a za deň som ju otočil viac ako 1x.

ENDURO

Enduro trať si schválne nechávam na koniec. A to z dvoch dôvodov:

  1. je to novinka v sezóne 2020
  2. ako sa hovorí, (pre mňa osobne to bolo) to najlepšie na koniec

Na úvod trate si treba kúsok popedálovať po hrebeni. Aby bolo jasné, že trať je opäť verná svojmu menu. Opäť je spravená veľmi zaujímavo a rôznorodo.

V niektorých sekciách treba zašliapať, charakterom ide ale o trať s minimom úprav, väčšinou po lesnom teréne. Nechýbajú switchbacky, kamene, korene, proste 100% prírodný produkt bez umelých prísad.

Mohlo by ťa zaujať aj staršie čítanie:

(Svetlá) budúcnosť?

Už pri mojej tohtoročnej návšteve, bolo vidieť, že stredisko sa posunulo o kus ďalej oproti minulému roku. Podľa slov zástupcu strediska, plány do budúcna sú jasné: „Predovšetkým vyladiť a zdokonaliť existujúce trate. Sami si uvedomujeme, že k dokonalosti im ešte kúsok chýba. Keďže sa stredisko profiluje aj ako detský bikepark, v pláne je vybudovanie ľahkej family trate so spevneným povrchom.“

Práve taký pekný flow trail, by skvele doplnil rôznorodosť strediska.

Mýto pod Ďumbierom hostilo preteky SPDH ako aj SPEN a v tomto trende sa budú snažiť pokračovať. V pláne je aj dobudovanie a označenie turistických cyklotrás v spolupráci so Slovenským cyklistickým zväzom vedúcich po hrebeni kopca z obce Bystrá.

Veľmi sa mi páči prístup majiteľov strediska, ktorí si začínajú uvedomovať, že (rodinná) cyklistika každého druhu, je dovolenkový záujem stále väčšej časti populácie. A pre uspokojenie potrieb cyklistov nestačí prekopať krížom cez zjazdovku jeden chodník a nazvať ho bikeparkom.

Ja dúfam, že vízie do budúcnosti sa naplnia. V kombinácii s nádhernou horehronskou prírodou, turistickým vyžitím v okolí a rozrastajúcim sa bikeparkom má totiž Mýto pod Ďumbierom dobre našliapnuté stať sa jedným z najlepších slovenských bikeparkov.

Viac info a noviniek nájdete na webe www.kopeczabavy.sk, ako aj na FaceBooku: skibikemyto

Chceš vyhrať 2x celodenný vstup do bikeparku spolu so vstupom do wellnessu Hotela Patrizán na Táľoch? Sleduj Bicyklizmus.sk Facebook a zistíš viac

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.