obrázok: titulka - bikepark semmering

Bikepark Semmering – zo Slovenska čo by šniclom dohodil

Slovenská sieť bikeparkov sa nám pomaly rozrastá a počas sezóny už je aj u nás pomerne z čoho vyberať. Stačí ale uprieť zrak trocha na západ (za Viedňou doľava) a pri jasnom počasí možno z Bratislavy zahliadnuť rakúske predalpie.

Zhruba 150 km od slovenských hraníc sa nachádza výborný bikepark Semmering.

 

Wo ist Semmering bitte?

Stredisko sa nachádza dolinu od Rax Álp, čo sú prvé dvojtisícovky za Viedňou. Samotná dedina Semmering slúžila viedenskej smotánke na rekreácie už od konca 19. storočia, najmä vďaka dobrej polohe a dostupnosti.

Dostanete sa sem po dialnici zhruba za hodinu a pol jazdy z Bratislavy. Ak nechcete zaprieť držgrošské korene, kratšia cesta mimo platené cesty potrvá o nejakú pol hoďku dlhšie, čo je ale stále veľmi priateľný čas.

Cez zimu je Semmering klasické zimné stredisko, kde sa cez víkendy stoja fronty na vleky, podkýňate sa tu o našincov, bratov Čechov či Maďarov. Akonáhle ale zlezie sneh, vyšejpuje sa spodná časť, fronty lyžiarov sa zmenia na skoky a klopenky a dá sa opäť dokopy cca. 12 KM zjazdových tratí.

 

 

Na los, geh!

Keď mám Semmering porovnať s niečim slovenským, charakterom mi najviac prichodí na Malinô Brdo. Tiež je tu kabínka a trate sú obdobného rázu. Akurát služby sú na úpne inej úrovni. Wirklich. A zajazdíte si aj na európsku gravity kartu.

Ja som tu bol predposledný víkend sezóny 2017 a trate boli udržiavané, bez zbytočných roliet, či rozkopaných klopiek.

12 KM tratí síce neznie nejako veľkolepo, deň sa tu však dá stráviť veľmi aktívne, keďže každá trať je iná. Sú tu 4 základné lajny, ktoré sa rôzne vetvia a končia prakticky v tom istom bode.

obrázok: križovatka tratí v bikeparku

Úvodná križovatka troch základných tratí v bikeparku

 

Stručne o každej z tratí:

Family-Strecke

Modrá je dobrá. Ale akurát tak na zahriatie bŕzd. Trať je určená hlavne na terénne kolobežky („Was?“), ktoré sa tu dajú požiačať. Priemernému bikerovi ale nemá veľmi čo ponúknuť, takže ak sme frajerky nechali doma, najviac vpravo neodbáčame a ideme do zaujímavejších pasáží parku.

 

Freeride-Strecke

Moja najobľúbenejšia. Najmä nenápadná odbočka hneď v úvodných metroch na Northshore line stojí za opáčenie. Tu v hustom ihličnotom lese nájdeme rôzne lavice a výtvory majstra stolára. Proste Kanada!

Následne cez klopky prejdeme k ráscestiu, kde sa dá vybrať napríklad pokračovanie freeridu s príunačným názvom „SWEET & SEXY“, slopestyle lajna, či odbočka na paralelnú zábavnú Bunny way.

obrázok: Lavica na freeride trati

Lavica na freeride trati / zdroj- www.semmering.com

 

Fast & Tricky

Druhá v poradí, čo sa mojich osobných preferencií týka. Zábavný trail verný svojmu menu s veľkými klopkami.

 

Downhill-Strecke

DH trať. Pre DH bike. Korene, kamene, strmina, veľké veci. Tu som sa ja moc neohrial. Každopádne ak máš dvojkorunu a prebytok testosterónu, tu sa Ti bude páčiť.

 

Písať o každej možnej lajne nemá veľmi zmysel. Park žije svoj život a každý rok niečo ubudne, ale zas pribudne nejaký ten kúsok nový. Z každej z trátí existuje množstvo odbočiek a alternatív, takže preskúmať celý park v priebehu dňa je vcelku misia.

No prvú jazdu treba ísť triezvo, čo je ale skvelé, že všetky hustejšie prekážky majú menej bolestivé alternatívy.

Všetky trate ústia na spoločné miesto v spodnej časti lanovky, menšou slopestylovou lanjnou.

Spodná časť spájajúca všetky trate je každý rok o niečo inakšia, keďže skoky sú budované vždy nanovo.

 

Základné info

Otváracia doba: máj až október: štvrtok – nedeľa 9 – 17:00 h. Júl a august denne.

Cena lístka: cca. 30€ denný lístok pre dospelého

Parkovanie: hneď pod lanovkou bez poplatkov

Vybavenie: WC, bar, bikeshop

Všetky základné a aktuálne info o akciách, stave parku a pod. aj v angličtine nájdete na stránke strediska: http://semmering.com/en/page/bikepark-semmering 

Ich komme wieder

Prečo sa sem oplatí prísť a hlavne vrátiť?

Všestrannosť, rôznorodosť a dobrá atmosféra v parádnej prírode.

V Semmeringu nie je problém stretnúť týpka ako vystrihnutého z katalógu – s karbónovým zjazďákom za cenu rovnajúcu sa ročnému príjmu priemernej slovenskej rodiny. Ale v rade za ním ani borca jazdiaceho na archaickom kúsku z minulého milénia, kedy karbón zdobil akurát tak raketoplány.

V bikeparku sa vyblázni hronič s prebytkom zdvihu a testosterónu, ktorý chce posúvať svoje hranice. Svoje si nájde ale aj víkendový hobík, ktorého posúvanie hraníc brzdí hypotéka na 30 rokov a vyživovacia povinnosť.

Ak sa k vám prikmotrí aj nebiker, v okolí sa prebaví aj mimo biku. Výstupom na rozhľadňu, jazdou na bobovej dráhe, či zdravotnou prechádzkou v okolí.

Presne takto by podľa mňa mal ideálny bikepark vyzerať.

 

Tak sa v Semmeringu možno vidíme

 

foto na titulke prevzaté z www.semmering.com

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.