bicyklizmus

Vysoké Tatry: cieľ – Sliezsky dom

Trasa : Stará Lesná – Starý Smokovec – Nový Smokovec – Tatranské Zruby – Tatranská Polianka – Sliezsky dom a naspäť do Starej Lesnej

Text & foto: Martin Borsig

 

Ahojte bajkeri, dnes vám prinášam „trip tip“ vhodný pre milovníkov horského prostredia. Moja srdcovka sú od detstva Vysoké Tatry. Odkedy pedálujem, nemal som príležitosť otestovať moju AM Meridku v tejto čarovnej krajine.

 

Konečne ten čas nastal !“

Môj štartovací bod padol na dedinku Stará Lesná. Dôvod výberu bol jednoduchý. Mali sme tam s priateľkou ubytko s wellnesom :-P.

Čas odchodu bol naplánovaný na 14:00 UTC + 01:00, nech doobeda strávim čas s mojou priateľkou.

Už som spomenul priateľku ? 😀

Tak nakoniec vyrážam o 15.

 

Kontrola bicykla na jedna plus, obliecť som sa nezabudol, jedlo zbalené, batoh zapnutý. Môžem vyraziť. Jedna rada, nezabudnite si pribaliť svetielko a neprefuk bundu. V Tatrách sa vie ochladiť a zotmieť za pár sekúnd.

Prvý bod v itinerári je Nová Lesná ( po zelenom C ). Podľa gps mám ísť viac do centra Starej Lesnej. Odbáčam vpravo do chatovej oblasti, kde má byť most, ktorým sa dostanem na lúku s výhľadom na Vysoké Tatry.

vysoke tatry

 

No akosi ho nevidím. Pretieram oči ale nič sa nemení. Našťastie domáci chatár ma zbadá a hneď ma berie na kus reči. Ten most odniesla voda.

Vysvetlí mi kadiaľ ísť, poďakujem, zaželám pekný deň a idem podľa jeho rád.

Domáci ma poslal ma osadou menej prispôsobivých občanov, nech si užijem mierne „vzrúšo“ , hore cez makadámom posypanú cestu. U bajkerov „obľúbený“ povrch.

Odbočka doľava s krátkym blatistým stúpaním ma vyhodí na lúčke. Následne sa napájam na cestu zhodujúcu sa s navigáciou. Obchádzka mostu je dokončená !

Idem mierne z kopca a popritom sa kochám pohľadom na Vysoké Tatry, vchádzam do lesíka a stretávam dvoch bajkerov. Jeden sa krčí pri bicykli a opravuje defekt. Pýtam sa: „Potrebuješ pomôcť?“ odpoveď je negatívna. Zvláda to aj sám.

Na oplátku vyzvedá, že kam mám namierené. Vysvetlím mu môj cieľ, ukazujem mu gps. Poradí mi kratšiu i krajšiu trasu, aby som nemusel ísť tak dlho po ceste pre autá. ( Po žltom C ) Týmto sa chcem poďakovať dvom sympatickým ľuďom za rady, ten trail nad cestou ( vchádza sa naň asi 100 m pred žltočiernou pumpou v Novom Smokovci ) bol parádny, snáď si to prečítajú .

 

Prejazd Novou Lesnou sa ruší!“

Idem po asfaltke mierne do kopca okolo rozhľadne asi 7 km úsek. 

vysoke tatry

 

Na jeho konci pretínam hlavnú cestu smerujúcu do Starého Smokovca.vysoke tatry

Žiaľ , ceste sa nedá všade vyhnúť, tak prefrčím Starým Smokovcom do Nového Smokovca, kde sa nachádza pumpa v žlto čiernych farbách. Pred ňou cca 100 m treba odbočiť z cesty doprava na trail, vedúci až tesne pod stúpanie na Sliezsky dom.

Tento úsek je „hravý“, Hore – dole. Avšak jazdite opatrne, pohybujú sa tu aj ľudia!

Vchádzam do Tatranskej Polianky ( modré C ). Dobré značenie „tatranskými hríbmi“ vás správne znaviguje. 

 

Po zhruba 450m prichádzam na parkovisko, kde je umiestnená informačná tabuľa s počtom chýbajúcich výškových metrov do cieľa. Pre niekoho demotivácia lebo po ceste ich ešte zopár nájdete. 

Za rampou sa začína také kratšie stúpanie až k Sliezskemu domu :-D. Dopredu upozorňujem, je to hlavne v hlave, ale určite to zato stojí, vyšliapať si až hore. Po ceste je množstvo zaujímavých výhľadov a je sa načo pozerať. 

 

Anoooo, už ho vidím !“

Prišiel ten moment, na ktorý sa budú mnohí z vás tešiť. 

 

Prvý pohľad na cieľovú stanicu Sliezsky dom – prinúti každého pridať do pedálu, ak ešte môže. Niekto má vidinu občerstvenia a niekto si radšej užíva to ticho a ohromujúci pohľad. Na každý smer je niečo.

Prichádzam do cieľa zadýchaný a to ešte netuším, že ten pohľad na tie skaly a pleso mi priam vyrazí dych. Jednoducho nádhera.

sliezsky dom

Naspäť do reality ma vráti mierne stmievanie a kus „štreky“ naspäť na ubytko. Plus svetielko a neprefuk bunda zostali doma, lebo však načo. „Ale aj majster tesár sa niekedy utne.“

Urobím svojku môjmu bicyklu pri plese. „Nesmierne dôležité hlavne keď sa ponáhľate :-D“. 

bicyklizmus

 

Dôkazový materiál – „hríb“ o mojej prítomnosti tam hore.

Prichádza na rad zjazd, ktorý patrí do kategórie „naozaj zaslúžených“. Vo vrchnej časti treba byť opatrný, nakoľko vozovka nie je veľmi kvalitne opravená. Navyše natrafíte aj na ostré zákruty. 

Jasný dôkaz o prítomnosti pri Sliezskom dome a zaslúžený zjazd pri ceste späť

 

V spodnej časti zjazdu je možnosť odbočiť z cesty, to skôr pre cyklistov, ktorí majú radi technickejšie úseky. Je to ale turistické značenie. Ak sa rozhodnete ísť do toho, tak veľmi opatrne. Hlavne nepreceniť svoje schopnosti. Zjazd vždy rýchlejšie ubehne a týmto sa dostávame ku koncu článku. Cesta naspäť vedie cez už opísanú trasu.

 

 

Odporúčaný typ bicykla: trekingový, hardtail, gravel, ebajk

Celková trasrasa: 42,8 km s prevýšením 1,180 m. Hrubý čas: 03:55:11, Čistý čas: 03:29:09

GPX trasy na stiahnutie:

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY

 

 

 

Nezabudnite nás sledovať aj naďalej, pokúsim sa vám priniesť opis dobrodružného výletu v okolí Ždiaru.

 

S pozdravom Martin

 

 

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.