Modra je dobrá

Medvedia skala, Zochova chata, betónový pumptrack, Zámčisko, Štúrova lavička… V nevysokých kopcoch nad Modrou, kde Ľudevít Štúr prežil značnú časť svojho života a napokon si aj nešťastnou náhodou strelil do nohy, čo ho stálo život, sa dá kvalitne vyvetrať aj trailbike.

Okolitá príroda ponúka vyžitie nielen turistom, skalolezcom, ale aj bikerom hľadajúcim traily. Do kolena si teda rozhodne nestrelíte v prípade, že sa sem vyberiete na dvoch kolesách.

 

My sme mali to šťastie, že sa o nás postaral lokál-patriot Zdeno s priateľkou, za čo im touto cestou srdečne ďakujem.

Trafiť do Modry nie je veda. Auto sa dá zaparkovať niekde v centre mesta, kde je inak výborná zrmzlina. Možnosť B je niekde v rekreačnej oblasti Harmónia, ako sme zvolili my. Konkrétne hotel Bowling, kde začína náš výjazd.

 

Výškový profil približne trojhodinového modranského výletu s niečo viac než 800 m prevýšením

 

Z Harmónie sme sa vybrali výšľapom po zelenej turistickej značke (TZ) až po rázcestie Tri Kopce. Práve kúsok od križovatky turistických trás začína prvý a v podstate najnáročnejší trail.

 

Medvedia Skala

Medvedia Skala je lokalita známa lezcom. Nie je totiž ďaleko od cesty a sú tu nabité skoby pre lezcov a tiež prasa, ktoré dovoľuje zlaňovať. To sa najmä v Malých Karpatoch nevidí často.

Nás ale zaujíma trail, ktorý začína na samom vrchu skaly a pomedzi kamene sa kľukatí a neskôr prechádza do strmšieho kamenného koryta.

 

Hneď na úvod takáto technická lakocinka naozaj zachutí. Škoda len, že trailík nie je dlhší.

Následne križujeme asfaltku a po červenej sa vydávame na Zochovu chatu. Tunajší trail vedie popri potoku. Hadíme sa okolo neho a prechádzame kopou drevených mostíkov. Strašná romantika. Túto časť by som odporučil rodinám s deťmi, pretože stúpanie nie je nijako bolestivé, no trasa je naozaj malebná. Ak tu Ľudevít nenachádzal inšpiráciu, tak už fakt neviem…

Ako každá správna cesta má cieľ, tu sa dostávame na Zochovu chatu.

Odmena za horskú prémiu na Zochovej chate

 

Pumptrack pri Zochovej chate

Možno občerstviť sa na Zochovej chate nie je jediný benefit. Okrem malomešťanov z hlavného mesta, ktorí sa vyvezú na SUV-ečkach „do prírody“, tu možno nájsť betónový pumptrack, ktorého autorom a realizátorom je Filip Polc.

Pár kôl sme si dali aj my, ale len veľmi striedmo. Ako ono sa to nezdá, ale pumpovať je hodne náročné. A nás čaká ešte nejaký ten výšľap.

Luxusný betónový pumptrack pri Zochovej chate / foto prevzaté z http://pumptrack.sk

 

Takže poza chatu späť do lesa, kde je možností viacej. Ideme pedálovať až pod kopec menom Čermák, kde sme si to zo žlzej TZ strihli na zelenú TZ – krížom cez les po horskej zvážnici smerom na Zbojnícke.

Tu vidieť aj druhú stranu skaly ďalšej vychýrenej lezeckej lokality – Traja jazdci.

Po výšľape na zvážnicu sa nám otvárajú pekné výhľady na kopce Malých Karpát aj Poddunajskú nížinu. Veľmi efektné.

Pri Vápenke zo zelenej TZ pokračujeme na žltú a ani sa nenazdáme, a z lesnej cesty sa stáva pekný singláč cez trávnatú čistinu, ktorý končí pri vyhliadke na križovatke TZ – Zámčisko.

Zámčisko ponúka pekný výhľad a ešte lepší trail

 

Zámčisko

Tu začína parádny singel, šejpovaný lokálmi. Charakterom je typický pre Malé Karpaty – trochu kamenia, ale hlavne klopky v hline pretínajúcej listnatý les. Nájde sa tu aj väščí skok, ktorého dopad je ale v nie ideálnom stave. My sme potrápili drop vytvorený zo spíleného stromu, menšie skočky, lávku… Proste zábava, nič extrémne náročné, škoda len, že trail nie je dlhší.

Singel nás vypľuje na lesnú cestu. Po pár desiatkach metrov šliapania sa napájame, resp. spúšťame dole modrou TZ.

Tu možno nájsť strmšie klesania, nejaké to kamenie a vitrinkári sa nepotešia, keďže treba prebrodiť aj menší potok.

Modrá TZ nás dovedie až nad Modru. Po pár minútach by sme sa vedeli objaviť opäť v Harmónií. Zdeno ale vyťahuje poslednú divokú kartu s podobe singla „Štúrova lavička“.

 

Štúrova lavička

Vyberáme sa teda po zelenej TZ Pod Peprovcom. Tu kríži opäť modrú TZ, čo je to, čo chceme. Trafiť úvod singla pre nelokála asi nebude až také jednoduché. Štúrova lavička je v podstate chodník, ktorý vedie popri záhradkárskej osade korytom potoka, okrajom žľabu. Jeho klesajúci profil a najmä kamenné schody, ktoré jednoducho nemožno obísť, ale treba ich zjazdiť, z neho robia zaujímavý úsek, ktorý by bolo škoda vynechať.

Pre nás to bola zaujímavá bodka už tak parádneho výletu.

Štúrova lavička končí pre menšej vodnej nádrži na hornom konci Modry. Ak ste teda nechali auto v centre mesta, stačí sa pustiť dole. Ak niekde v Harmónií, tak ako my, ešte si pár minút pošľapete mestom. Napríklad aj popri starom mlyne a liečivom prameni.

Umyť biky a spokojne domov

 

Modra je proste dobrá. Romantické mesto s fajn atmosférou, históriou, dobrým vínom.

A neradno opomenúť skrytý potenciál pre horskú cyklistiku.

Ja sa sem ešte iste vrátim. A opäť cez créme de la créme trasu, ktorá na ani nie 30 kilometroch a 900 metroch prevýšenia ponúka tučnú porciu zábavy.

GPX & TCX trasy si môžete stiahnuť aj vy kliknutím na súbor:

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY

 

 

 

 

Vidíme sa na trailoch

 

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

This Article Has 3 Comments
 1. Mimozemstan píše:

  Zjavne lokál-patriot Zdeno len jazdí ale neprikladá ruku dielu, ináč by vedel, že trail 3zámky (ten zo Zámčiska) nekončí na lesnej asfaltke a podľa popisu vášho tripu ste minuli niekoľko ďalších skvelých trailov.

  • Andrej píše:

   Aby som uviedol na pravú mieru: Zdeno je chalupár, nie je rodený Modran(čan) – ani neviem ako je to správne, tak aby som neurazil… Kľudne pošli gpx, hodím ho do článku. Prípadne bude mi cťou ak má nabudúce povodíš ty 🙂

 2. Mr. Q píše:

  Ahoj. Pozerám tu trasu a celkom haluz jak to celé poskladal … Väčšinou si to šiel širinu marinu jak na to kukám 🙂 Dá sa tam toho zažiť omnoho viac a nemusia to byť ani traily … keďže ofiko tam ani vlastne žiadne nie sú

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.