10 citátov o cyklistike, ktoré majú gule

Od hŕstky čitateľov, ktorú som za nedlhú históriu fungovania bicyklizmu získal, dostávam spätnú väzbu, že publikované články sú príliš dlhé. Preto sa tentokrát nebudem rozpisovať a len zosumarizujem, čo o cyklistike povedali iní.

A budú to tí najpovolanejší – pretekári, ktorí sa cyklistikou živia.

 

Keďže dámy majú vždy prednosť, začne Katerina Nash, ktorá si plní svoj sen: 

Kate je vynikajúca víťazka niekoľkých svetových pretekov v MTB a cyklokrose, účastníčka niekoľkých olympiád, ktorá preteká takmer tri dekády. Pôvodom z Česka, žijúca v USA.

 

Okolo MTB endura sa v posledných rokoch pustila priam mánia. Každý komponent je „enduro specific“. Inak sa hádam ani nepredá. Veľmi mi sedela hláška Tracy Moseley, víťazky svetovej série v endure v rokoch 2013-2015. Odpoveď na hneď prvú otázku, ktorú jej položili v rozhovore v časopise Bike: „Kedy sa enduro stane rovnocennou disciplínou cross-country, maratónu a zjazdu?“

Tracy Moseley - bicyklizmus

 

To, že závodiť v endure na svetovej úrovni nie je med lízať, vie aj Jerome Clementz. To pár krát vyhral aj závod typu Mega Avalanche. Ešte v interview z roku 2013 odpovedá na otázku, či vidí zmeny a progres v pretekaní takto:

Jerome Clementz - citát, bicyklizmus.sk

 

Neviem, ako to vidí Jerome dnes, ale podľa mňa je konkurencia masaker.

Mnohí niekdajší známi zjazdári presedlali (na staré kolená) na enduro. Nico Vouilloz poskytol rozhovor o enduro závodení v novembra 2014, uverejnený je v online magazíne Flowmountainbike.com. Jeho citát naväzoval na otázku, aký bol jeho vzťah k Stevovi Peatovi – odvekému rivalovi, pred ktorým mal však Nico vždy navrch, čo sa víťazstiev týkalo. Nico citát na www.bicyklizmus.sk

Steve Peat, alias Peatie zvykol Nica familiárne nazývať aj „French Fuck“.  Za svojej kariéry bol známy punkovým prístupom a velkolepými oslavami po každom závode. Hláška zo staršieho interview ho však dokonale vystihuje.

Peatie na www.bicyklizmus.sk

So Steavom sa kamarátili aj esá ako Shaun Palmer. To je borec, ktorý prerazil hlavne na snowboarde (má svoju firmu Palmer snowboards). Do zjazdovej cyklistiky doniesol okrem svojho nezameniteľného prístupu aj motokrosový štýl obliekania a preslávil biky značky Intense. Okrem iného, nikdy nevyhral závod svetového pohára.

Moja obľúbená hláška od Shauna zaznela vo filme Won’t Back Down: The Steve Peat Story:citát Shaun palmer na www.bicyklizmus.sk

Úplne iný prístup k pretekaniu má Aaron Gwin. Kto aspoň jedným očkom sleduje zjazd, istotne ho netreba predstavovať. Ak vám toto meno stále nič nevraví, skúsim to pomocou známeho videa, kedy došiel do cieľa závodu v Leogangu s defektom, resp. bez plášťa:

Aaron sa vypracoval vo svojich 20 rokoch za jednu sezónu zjazdového závodenia na úplnú svetovú špičku.

Aaron Gwin - bicyklizmus.sk

Veľmi zaujímavý a inšpiratívny rozhovor, z ktorého je aj daný citát odporúčam prečítať celý tu: https://www.pinkbike.com/news/aaron-gwin–the-interview.html

 

Vráťme sa do závodného nasadenia. Horská cyclistika je tak populárna, že už pár rokov je aj olympijskou disciplínou. Bratia Česi môžu byť hrdí na Jaroslava Kulhavého, od ktorého mám obľúbenú hlášku:

Jaroslav Kulhavy - citát na bicyklizmus.sk

 

Jardovi ušlo zlato v Riu o chlp. Zato našemu cyklo-jánošikovi o hodný kus. Proste moderná horská cyklistika Peťovi Saganovi nereže, lebo očividne dosť tlačí na pílu, čomu sa často nechápavo prizerá nie len verejnosť, ale aj ľudia okolo neho.

citát - Peter Sagan na www.bicyklizmus.sk

Kapurkovo: môj najobľúbenejší citát Petra Sagana je z marca 2017, keď neobhájil prvé miesto na pretekoch Gent – Wevelgem:

citát Peter Sagan - www.bicyklizmus.sk

Čo dodať?

Dosť bolo rečí!

 

Vidíme sa na trailoch 🙂

 

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.