HES#1/2022 – Baťove traily – trio turbo tratí opäť v skvelej atmosfére

Víkend 14.-15. mája sa konalo 1. kolo Hornonitrianskej enduro série na Baťových trailoch v Partizánskom, organizovanej lokálmi z OZ Baťove traily a OZ Hornonitrianske stopy.

Víkend to bol opäť raz, čo sa ponuky cyklistických akcií týka, naozaj nabitý, nakoľko sa konali otváračky rôznych bike parkov ako aj 1. kolo SPDH. Kto ale do Baťovky prišiel, určite neoľutoval. Spýtajte sa sami niektorého z viac než 12 desiatok štartujúcich.

Ak sa teda pýtate mňa, tak super! Veľmi v skratke:

Sobotný tréning a best trick…

V HES sa osvečil formát víkendovky v podobe sobotného tréningu a nedeľného preteku. Pekné víkendové počasie vyhnalo do miestnych lesov pomerne dosť pretekárov, ktorý sa mohli poobede predviesť na ProTaper Best tricku by PRO CYCLING. Hoci som sa nezúčastnil, touto cestou gratulujem lokálnemu mladíkovi, ktorý vraj vystrúhal na stepupe parádny no hander, za čo získal parádne rajdy.

Ďalším hajlajtom soboty bol večerný koncert v areáli trailcentra, ktorý vraj tiež dopadol na výbornú. Čo sa ale stalo na punkovom koncerte, zostane na punkovom koncerte, takže viac podrobností neviem…

…nedeľné preteky

Ako už ja zvyknem, preteky chodím „na oči“, bez toho, aby som si predtrénoval. Keďže som ale preteky absolvoval minulý rok, hovorím si, že sa toho veľa zmeniť nemohlo. Moja naivita ale bola potrestaná.

3 rýchlostné skúšky (RS) vychádzajú z trailov, ktoré sú súčasťou trail centra. Poradie RS-iek bolo totožné ako minulý rok:

Podstatnými zmenami ale prešli prvá a tretia rýchlostná skúška. Merané úseky sa natiahli hodne do dĺžky. Chalani prekopali úvodné úseky (a o hodne veľké kusy) úplne nanovo. To nielen technicky, ale aj kondične posunulo preteky.

Čerstvá hrabanka prekopaného, ešte poriadne neujazdeného trailu v šikmom kopci, ktorý sa hadil pomedzi stromy, aby následne kontrastne vyústil na existujúci bike parkový trail, je kombinácia, vďaka ktorej zašteklilo v podbrušku každého cyklo-labužníka. Na 1. a 3. RS si si tak mohol prejsť takmer všetko, čo nás k tomuto športu láka – odklopené aj zavreté zákruty, hladký a prírodný terén, nejaký ten skok, korene, kamene… technický náročný rock garden sa dokonca organizátori rozhodli pre ostrý závod kvôli bezpečnosti uzavrieť.

2. RS zaznamenala asi najmenej zmien – šlo o rýchli trail s koreňovými a kamennými nástrahami, ktorý preveril hlavne kondičku.

Ani výšľapy neboli zadarmo, keďže štart tretej RS-ky sa oproti predchádzajúcemu ročníku posunul o hodný kus vyššie. A Oskar sa v deň pretekov z neba tiež veselo zubil, ešteže väčšina trate viedla v súkromí lesa.

PErfektné

Preteky sa oproti minulému roku posunuli ako na kondične, tak aj technicky opäť o level vyššie. V Partizánskom sa opäť podarilo vytlačiť z danej lokality maximum. Pozitívny dojem bol umocnení ako organizáciou, tak počasím a celkovou atmosférou.

Touto cestou ďakujem organizátorom, všetkým čo prišli, mojej drahej za trpezlivosť a Janovi za trail guiding. Gratulujem všetkým, čo pretek došli v zdare dokonca a víťazom v každej zo štyroch kategórií. Veľký rešpekt pre celkového víťaza Lukáša Lukáča, ktorý to všetko preletel za niečo viac ako 10 minút.

Celkové výsledky nájdete na stránke mobilnej časomiery.

1. kolo Hornonitrianskej enduro série nastavilo laťku hodne vysoko. Poďte si vyskúšať MTB enduro formát v 2. kole HES v Drozdove už 18.-19.6.2022.

Vďaka za foto: Vladimír Králik – IG/malykral

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.