Enduro, ako moderný pojem ostatných rokov pre mňa vždy predstavovalo horskú cyklistiku ako takú. Výjazd v lese, šliapanie ako „nutné zlo“ smerom hore, aby som to následne mohol pustiť smerom dole.
Organizovanie pretekov v endure je však niekde úplne inde ako kamarátsky výjazd na (polo)legálne traily. Vzhľadom na spôsob formátu, zabezpečenie a náročnosť je pomerne tvrdý oriešok. Našťastie sú medzi nami jedinci, ktorí sa neboja výziev a enduro preteky zorganizovali aj v našich podmienkach. O niektorých lokálnych enduro závodoch ste sa mohli dočítať aj na stránkach Bicyklizmu.
Organizovať a zastrešovať celú sériu enduro závodov na Slovensku, je však úplne iný level, ktorý si bežný biker, ktorého organizačné schopnosti končia niekde pri balení batohu na výjazd, dokáže len zťažka predstaviť.
Aké (náročné) je organizovať premiérovú sériu Slovenského pohára v enduro (SPEN)?
Detaily nám v rozhovore priblíži ten najpovolanejší – Tomáš Vrbovský.
? Ahoj Tomáš. Úvodom nám prosím priblíž svoju osobu.
T: Som Tomáš Vrbovský, dlhoročný organizátor Slovenského pohára v zjazde (DH), bývalý reprezentant v DH, Duale a 4X, bývalý tréner RD v DH, toho času predseda komisie MTB DH a Enduro pri Slovenskom zväze cyklistiky (SZC)
? Ako vznikla celá iniciatíva organizovať slovenskú enduro sériu, resp. pohár? Kto všetko za ním stojí?
T: V mojej hlave to celé vzniklo, keď som išiel Moto Enduro v Brezne. Šli sme jeden výjazd (na motorke), ktorý sa mi páčil, a celkom sa mi pozdávala myšlienka, ísť ten výjazd opačne ako zjazd :-). A tak vzniklo MSR v Endure v Brezne v roku 2018. Dlhšie ma už nahováral na Enduro aj Jozef Šiška ( koorganizátor SPDH ) a v neposlednom rade Peter Kuiš (organizátor enduro závodov a bajkobrania nad Braniskom). Taktiež k tomu prispel aj rozvoj ebikov, ktorých som veľkým fanúšikom. Takže viac menej je to zhoda náhod. Každý o tom len rozprával, a nikto nič neorganizoval – teda až na pár výnimiek – CTM bikefest, Kráľovské bajkobranie, Bojnice a lokálne preteky v Starej Ľubovni. Celá séria sa pôjde pod hlavičkou SZC.
? Vravíš, že si fanúšikom ebikov. Mnoho ľudom steká pot pomedzi polky na zadku ešte dnes, keď sa niekde otvorí téma ebikov. Rozmýšľali ste pridať ebike ako kategórie do niektorého závodu, prípadne vyskúšať aj takýto formát?
T: Ako som spomínal, som veľkým fanúšikom ebikov a podľa mňa, ebiky na enduro patria. Preto sme sa rozhodli otvoriť aj samostatnú kategóriu pre elektrické bicykle.
? Enduro ide v posledných rokoch hodne do popredia. Častokrát aj na úkor zjazdu. Elitný zjazdári opúšťajú zjazd a idú naplno do endura ako vo svete, tak aj u nás (napr. M. Knapec). Vnímaš to aj ty tak?
T: Toto si nemyslím, ale myslím si, že o Enduro záujem bude. Uvidíme v Marci, ako sa uchytia All Season Passy so zvýhodneným štartovným. Nemám vedomosť o elitných zjazdároch, ktorý by odišli k Enduro, skôr je to trávenie DH dôchodku v Endure ( Sam Hill má 33 rokov ). Áno, určite sa nájdu pretekári, ktorí opustia DH a budú jazdiť Enduro, ale za pravidlo to nepovažujem. Ale samozrejme, môžem sa aj mýliť.
? V čom vidíš rozdiel v organizovaní zjazdových a enduro závodov. Vidíš aj nejaké zásadné rozdiely v jednotlivých komunitách a naopak, čo majú oba „tábory“ spoločné?
T: Rozdiel je zásadný z časového pohľadu prípravy a stavby tratí. Taktiež je potrebný dvoj, až trojnásobný počet „staffu“, komplikovanejšie je zdravotné zabezpečenie ako aj časomiera. Keď porovnávam komunity, tak mi Enduro komunita príde oveľa rozmaznanejšia ako DH komunita. Ešte sme pomaly nič nezorganizovali (samozrejme eventy, ktoré sme spomínali vyššie tam nezaradujeme) a už je kopec hejterov na fórach, ktorí kritizujú niečo, čo sa ešte neudialo. Prípadne skritizujú niečo, na čom sa nezúčastnili, čo mi príde úplne, ale úplne z cesty. Takže snáď sa moja mienka časom upraví
? Ja v to verím. Poďme k pravidlám. Ako vznikajú pravidlá celej série. Predpokladám, že ste sa inšpirovali Enduro World Series (EWS). Na základe akých kritérií ste vybrali finálny formát? Bude pre všetky závody rovnaký, alebo budú aj nejaké odchýlky?
T: Čo sa týka pravidiel, do veľkej miery vychádzajú z EWS pravidiel, teda asi aj na 90 – 95% Keďže predpokladáme, že sa EWS začlení do UCI, následne nebudeme musieť upravovať pravidlá. Formát pretekov bude všade rovnaký. V tejto sezóne jednodňový s pretekmi v Nedeľu a tréningovým dňom v Sobotu.
Mne osobne sa pozdáva formát „ na oči“, ale je strašne komplikovaný na utajenie tratí. V neposlednom rade aj divácky náročný, keďže nemôžeme pozvať ľudí ako divákov, pretože do poslednej chvíle musíme udržať trate v utajení.
? Zo skúsenosti s niekdajšou Česko-Slovenskou enduro sériou viem, že mnoho ľudí frflalo a niektorých aj odradilo pravidlo integrálnej prilby počas RS a nutnosti chrbtového chrániča. Ako to bude v SPEN?
T: Interne sme o tom viedli dlhé diskusie. Napokon pre prvý ročník sme sa rozhodli akceptovať aj „polovičné“ prilby. Od 2020 už bude potrebná integrálna helma.
Súťažné poriadky s detailmi sú už dostupné na stránke SP DH & EN pod týmto odkazom.
? Ako ste sa dopracovali k jednotlivých lokalitám závodov? Niektoré miesta z konečného kalendára už závody zažili, niektoré sú naopak nové. Viem, že ste oslovovali komunitu a ľudí ochotných sa spolupodieľať na jednotlivých závodoch. Ako to prebiehalo?
T: Takže lokality boli veľká sranda :-). Oslovil som niektoré trailové lokality, zverejnili sme výzvu (na ktorú mimochodom nik nezareagoval ) a nejak z toho vzniklo to, čo dnes máme pripravené.
? Boli aj lokality, ktoré ste odmietli? Ak áno prečo?
T: Odmietať nebolo čo, skôr vytypované lokality to v dvoch prípadoch odmietli. Potom sú tam lokality, kde by enduro mohlo byť, ale máme tam zlé skúsenosti z DH. Takže naše rozhodovanie ovplyvňovalo viac faktorov a skúsenosti z minulých rokov.
? Ako vznikajú trasy a vyberajú sa rýchlostné skúšky jednotlivých závodov. Môžu jazdci počas SPEN očakávať úplne nové rýchlostné skúšky?
T: Ono robiť stále nové rýchlostné skúšky nejde. Viacmenej sa asi budú modifikovať existujúce s malými zmenami oproti bežnému jazdeniu. Potom sú lokality, kde traily neexistujú a jazdiť sa tam dá len cez preteky.
? Môžeš nám priblížiť jednotlivé miesta odpoveďou na zdanlivo jednoduchú otázku: „Prečo práve tu“?
T: „Lebo“
Lokality sú vybraté podľa skúsenosti s organizátormi. Samozrejme, že sa do budúcnosti nebránime iným a novým lokalitám. Lenže tu musia ochotu a záujem tie „lokality“ prejaviť sami.
Veľká Rača / 4.5.2019
T: Ako bude vyzerať Veľká Rača je skôr otázka na Jožka Šišku
? Tak sa teda pýtame Jozefa Šišku:
Jožo: Veľká Rača hosťujúca prvé kolo ako stredisko asi netreba predstavovať, je to Snowparadise pre lyžiarov, no a samozrejme aj pre bikerov Sunparadise. Asi pred 15 rokmi som tam vybudoval prvú DH trať a z organizoval SPDH. Okrem SPDH sa tu tiež usporadúva aj MSDH a v minulom roku 2018 som tu vybudoval a usporiadal prvé EN preteky s tromi RZ-tami. Ohlasy riderov boli dobré, tak preto SPEN v Rači.
Na jeseň sme postavili ešte jednu novú EN trať, čiže tento rok sa bude jazdiť na štyroch RZ-tách. Výhodou na Veľkej Rači je aj to, že sa dá trénovať na jednotlivých RZ-tách použitím vývozu lanovky
Višňové / 16.6.2019
Jožo: Višňové pri Žiline leží v tesnej blízkosti pohoria Malá Fatra. V Lúčanskej časti Malej Fatry je podľa trailovej mapy na Slovensku najviac trailov a to je dôvodom, prečo sme sa rozhodli, že ich po mojom dlhom prehováraní zaradíme do seriálu SPEN.
Na preteky sme prichystali 5 RZ, ktoré sa budú páčiť. Určite tí, čo poznajú, aké DH trate staviam po Slovensku (Straník, V. Rača, Vrátna-Chleb, Kubínka, M. Lučivná) a faktom, že organizujem takmer 20 rokov, sú istí, že ich nesklamem.
Branisko / 14.7.2019
? Tu sa zároveň konajú aj majstrovstvá. Má to nejaký súvis s faktami, že sa tu šiel vôbec prvý enduro závod už v roku 2013 a že po neslávnom konci Kráľovského maratónu, resp. endura (ktoré v minulosti boli súčasťou aj Česko-slovesnkej enduro série), sa tu v sezóne 2016 konal jediný závod majstrovstva Slovenska v endure?
T: Zostali a vznikli tam pekné trate, tak by bola škoda nechať túto lokalitu ľadom. A chlapci okolo „Ferneta“ (Peter Kuiš) tam organizujú pojazdy, ktoré mali vždy pozitívne ohlasy.
A ako sám Peter Kuiš tvrdí – je tu parádne jazdenie. Pozri mapu trailov online po týmto odkazom.
Brezno / 11.8.2019
?: Oprav ma ak sa mýlim, ale Brezno bol minulý rok prvý závod pod taktovkou SPDH. Ja som sa ich žiaľ nezúčastnil, ale ohlasy som začul rôzne. Ako s odstupom času hodnotíš tento závod a čo sa v Brezne zmení a naopak zastane?
T: Brezno …ešte neviem ako ho uchopím, a aké urobíme zmeny na trati. Zmena bude určite tá, že to spomalíme, nakoľko som to postavil v dobrej viere na DH štýl. Takže to celé spomalíme a RS-ky natiahneme. Hľadáme aj nové chodníčky v lesoch, ale finálnu podobu tomu dáme až na jar.
Stará Ľubovňa / 5.10.2019
T: V Starej Ľubovni ma zaujali prostredie a povrchy, na akých sa tam jazdi. Chalani okolo Miloša Guzyho tam urobili kopec dobrej práce. Tak mám pocit, že by to mohlo byť dôstojné finále 1. ročníka Enduro série.
? Ja Ti Tomáš veľmi ďakujem za rozhovor. Tvoj odkaz, resp. slovo na záver?
T: Môj odkaz?
Menej hejtovania a viac pomoci a jazdenia :-). A keď ľudia nechcú pomáhať, nech si hejtujú vlastnú prácu Chcem sa vopred poďakovať SZC a partnerom, ktorí do tohto projektu išli.
Všetkých partnerov SPEN nájdete pod týmto odkazom
Na záver mi neostáva nič iné, ako popriať Tomášovi a celému organizačnému tímu veľa zdaru pri organizácií a veriť, že všetky závody celej série vyjdú podľa, alebo dokonca nad očakávania.
Všetky detaily a novinky sledujte na webe SPEN a na facebookovej stránke SPDH
Vidíme sa na (závodných) trailoch
V článku sú použité ilustračné fotky zo závodu SPDH v Brezne 2018