MTB enduro preteky 2022 na Slovensku – opäť jest z čoho vyberať

Prilby v ústrety svetlým zajtrajškom, veríme, že covid sa stal jedným z nás a prestane v roku 2022 robiť prieky.

Tak naštartuj enduro, kľudne aj to elektrické a vyraz na niektorý z chystaných pretekov v tomto roku. Bude z čoho vyberať!

Bicyklizmus prináša rozhovor s organizátormi oboch sérií a novinky, ktoré nás v MTB enduro pretekoch v sezóne 2022 na Slovensku očakávajú.

Slovenská MTB enduro séria SPEN

SPEN v sezóne 2022 prináša 5 pretekov slovenského pohára v endure. Nájdete tu aj kvalifikáciu na svetovú Enduro Worlds Series a majstrovstvá Slovenska. Viac predostrie ten najpovolanejší – Tomáš Vrbovský – šéf slovenského zjazdu a endura v Slovenskom zväze cyklistiky.

Čo sa týka lokalít, kalendár SPEN 2022 je v podstate totožný s minuloročným. Prečo sú tam práve tieto lokality, resp. prečo nie napr. tie, ktoré boli aj v minulých ročníkoch?

Tomáš – Lokality sú také, aké sú. Dôvodom je, že organizátori z potencionálne nových lokalít nás nekontaktovali, že by mali záujem o organizáciu Slovenského pohára v Endure. Tak len rozvíjame spolupráce v lokalitách, kde sú organizátori ochotní vôbec Enduro organizovať.

Čo nové chystáte do pretekovej sezóny 2022? Nejaké zmeny, novinky?

Tomáš – Zmeny, ktoré sme zaviedli v minulej sezóne zostávajú, sú uvedené v súťažnom poriadku. Na stretnutí klubov sme sa dohodli, že budeme robiť endurá technicky menej náročné, pre kategórie Hobby sa bude jazdiť vždy o jedna RS menej ako pre kategórie Race. Zaviedli sme kategóriu Hobby ženy a taktiež možnosť skupinového štartu v Hobby kategóriách.

Foto zdroj: FB SPDH

Pohrávam sa s otázkou, že si chcem tento rok premiérovo zapretekať. Prečo by som mal prísť na SPEN a ktoré kolo by si mi odporučil?

Tomáš – Prečo? Ja som pretekal kôli kamarátom a známym s ktorými som mal možnosť sa stretnúť len na pretekoch. Taktiež kôli tomu, že ma pretekanie bavilo a mohol som si porovnať svoju výkonnosť s niekým iným ako s tréningovým parťákom. Bavila a baví ma atmosféra pretekov, ktorá je úplne iná a nezameniteľná s akýmkoľvek výjazdom za zážitkami len tak po horách a trailoch. Na pretekoch si vždy človek posunie hranicu svojich schopností. Tých dôvodov, prečo chodiť na preteky je určite viac. Ale na to, aby človek chodil na preteky, musí mať pretekárskeho ducha, ktorý je dnes bohužial ohrozeným druhom na vyhynutie ?

Je niečo, čo by si chcel odkázať pretekárom pred SPEN 2022?

Tomáš – Na začiatku sezóny želám všetkým pretekárom a účastníkom veľa pekných zážitkov, žiadne defekty a ideálny setup bikov 🙂

Ako som svojho času povedal, budem venovať rozvoju Slovenského pohára v Endure 3 roky a tie 3 roky sa tohto roku naplnia. Takže za mňa je to pravdepodobne posledná organizátorská sezóna pre Slovenský pohár v Endure. A či vôbec bude SPEN 2023 v tejto chvíli predpovedať neviem.

Máme tu kopec anonymných poradcov, ktorí vedia všetko lepšie ako my, len nejak sa to neprejavuje pri organizovaní eventov či dokonca vzniku nových pretekov. Počty pretekárov sa motajú niekde na úrovni100 ľudí, čo nám príde dosť málo na tú prácu, ktorá za tým stoji. Príprava a organizácia hoci len 4 RSkoveho preteku si vyžaduje 3 – 4 mesiace príprav cez povolenia, mapovanie a samotnú stavbu a značenie. Nie je to jednoduché a ani ľahké.

Viac o Slovenskej enduro sérií sa dozviete na stránkach SPDH.

Hornonotrianska enduro séria

Kvarteto pretekov prináša aj lokálna enduro sériu z Hornej Nitry, ktorá už pomaly presahuje hranice regiónu. Viac nám prezradí Buši, jeden z organizátorov združújich sa pod občianskym združením Hornonitrianske stopy.

? Čo nové chystáte do závodnej sezóny 2022? Zmeny v lokalitách, tratiach, novinky?

Buši: Nazdar! Lokality ostávajú bez zmien, staré overené miesta, kde sa cítime fajn a vieme ako to tu funguje. Čo sa týka tratí, tak nejaké zmeny určite nastanú. Už v Partizánskom sa môžete tešiť na prerobené niektoré úseky, kde vás čaká ešte viac zábavných sekcií. Určité zmeny nastanú aj na tratiach v Drozdove.

Najväčšími zmenami prejde zrejme 3. kolo vo Veľkej Lehôtke, kde sa náš šport nestretol s pochopením a s najväčšou pravdepodobnosťou bude nutné trate budovať na novo a na iných pozemkoch. Je teda dosť možné, že sobotný tréning bude na fresh and loamy trails a to by si nemal nechať ujsť žiaden bike kajšmetke. V Bojniciach sa stále niečo deje, takže určité kozmetické zmeny môžete čakať aj tu.

Okrem toho chceme zapracovať na sprievodnom programe jednotlivých kôl. Už v Partizánskom sa v sobotu môžete vyskákať na punkovom koncerte Bike ´n´ Roll kde vystúpia kapely DR. Pako, Začiatok Konca, Voltage a Ironic Modern. Pred koncertom sa uskutoční Best trick / Best rider session na populárnom kombe drop – step-up. V Drozdove by vás mal privítať nafukovací airbag, do ktorého si môžeš vyskúšať svoje triky, o ktorých sa ti vždy po víkende sníva. Vo Veľkej Lehôtke by sme pre vás chceli pripraviť rôzne videá z jazdenia a prezentáciu z jazdenia vo svete. Keďže mnoho z vás bikerov už má aj svojich nasledovníkov, uvažujeme aj o usporiadaní detských pretekov, ktoré už v Lehôtke majú tiež určitú tradíciu. No a finále v Bojniciach bude v sobotu aj v nedeľu okorenené Dj-om.

? HES má v sezóne 2022 zmenený kalendár a preteky budú aj počas leta s tým, že finálové kolo bude na konci augusta v Bojniciach. Prečo takáto zmena oproti predošlým rokom?

Buši: Úprimne najviac sme znova tŕpli pred finálovým kolom, či náš okres nebude znova červený alebo bordový alebo aký. Minulý rok sa pandemická situácia začala riešiť niekedy v septembri a každý týždeň vychádzali nové opatrenia a smernice, z čoho sme mali hlavy ako balóny. Tak presne tomuto sme sa chceli vyhnúť.

? Pohrávam sa s otázkou, že si chcem tento rok zapretekať. Prečo by som mal prísť na HES?

Buši: Tak určite kvôli tomu, že sa tu zas stretneme všetky známe aj neznáme tváre z cyklistického prostredia. Podebatujeme o novinkách, uvidíme progres na scéne a možno aj ten svoj. Snažíme sa ťa prilákať aj spestrením sobotného programu. Tiež sa nám v tomto roku podarilo prilákať už známych, ale aj nových sponzorov, čiže ak máte ambície, určite bude o čo bojovať. Ak ťa ani toto nepresvedčilo, tak už len dodám, že sa bude čapovať fajné pivo a počul som, že sa prídu ukázať aj slečny z Red Bullu.

? Je niečo, čo by si chcel odkázať (aj novým potenciálnym) pretekárom pred HES 2022?

Buši: Určite prídite, robíme to hlavne pre vás. A pre tých, čo sa pretekania bojíte, alebo sa hanbíte alebo… Myslím, že lepšiu príležitosť, kde si odkrútiť svoju prvú väčšiu akciu na Slovensku nenájdete. Trate sú kratšie, rýchlostné skúšky sú jednoduchšie, pri výšľapoch nevypľujete dušu. Za seba ako organizátora ma veľmi teší, keď vidím kopu usmiatych bikerov, vidím ako sa bavia o jednotlivých tratiach, dávajú si rady, zdieľajú skúsenosti, navzájom sa posúvajú vpred a na konci dňa si môžu povedať, že takto prežitý deň stál ozaj za to. Tešíme sa na vás už 14. a 15. mája v PARTIzánskom na Baťovych trailoch!

Viac o Hornonotrianskej enduro sérií sa dozviete na ich Facebook page

Ďakujeme za rozhovory a prajeme organizátorom bezproblémový priebeh, pekné počasie a množstvo pretekárov.

A s potenciálnymi pretekármi sa vidíme už v máji. Prídite podporiť ľudí, ktorí to robia pre vás. Pojazdiť na trailoch, z ktorých sú niektoré dostupné iba počas konania pretekov. A poďte zažiť atmosféru pohody, tak blízku tomuto športu.

Vidíme sa na (pretekových) trailoch!

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.