Enduro preteky 2021 na Slovensku majú opäť skvelé vyhliadky

Sezóna 2020 sa niesla v znamení negatívnych dopadov korony a neminula ani naše 2 nezávislé enduro série. Zdvihnime ale hlavy vstriec svetlým zajtrajškom a tešme sa – organizátori oboch sérií nezaháľali.

Bicyklizmus prináša rozhovor s organizátormi oboch sérií a novinky, ktoré nás v závodnej sezóne 2021 očakávakjú.

Slovenská enduro séria SPEN pre všetkých, ktorí to s pretekaním myslia vážne

SPEN v sezóne 2020 musel šktrtať niektoré závody. V sezóne 2021 sa zatiaľ kalendár zastavil na počte pretekov číslo 5. Z toho 3 (slovom tri) sú kvalifikačné na svetovú Enduro Worlds Series. A to už je niečo! Viac povie Tomáš Vrbovský – šéf slovenského zjazdu a endura v Slovenskom zväze cyklistiky.

? Minulá sezóna bola negatívne poznačená covidom, niektoré preteky boli zrušené. Asi sa nedá hodnotiť úplne konštruktívne. Každopádne ako by si ju pár slovami zhrnul ty z pohľadu organizátora?

Prípravy prebehli štandardne, avšak nám do organizácie zasiahol Covid. Novou skúsenosťou bola organizácia EWS Qualifier na Mýte, ktoré bolo pozitívne hodnotené najmä zahraničnými účastníkmi.
Taktiež MSR v Žiline so štartom priamo v centre mesta bolo zaujímavým počinom. Bikefest prebehol v komornej atmosfére, ale napriek tomu s vysokou účasťou pretekárov. Takže z tohto pohľadu hodnotím sezónu ako úspešnú.

? Čo nové chystáte v rámci SPEN do závodnej sezóny 2021?

Lokality SPEN sú už dobre známe, ale Bratislavu čaká odložená premiéra práve z dôvodu Covid opatrení, a premiéra sa presúva z jari na jeseň. Dalo by sa povedať, že do roka a do dňa. Preteky na Branisku mali tiež ročnú Covid pauzu. Tak pevne veríme, že tohto roku nás Covid opatrenia nepostihnú tak, ako v minulej sezóne.

Bratislavský enduro závod sa premiérovo konal na TBK v roku 2019. Tento rok už bude súčasťou SPEN.

? Budú nejaké novinky a zmeny v tratiach oproti minulému roku?

Novinkou je zaradenie až troch kôl SPEN do EWS Qualifier kalendára, kde Mýto pod Ďumbierom je zaradené do EWS GOLD Qualifier série. Novinkou EWS Qualifier je Branisko a štandardne je v EWS Qualifier Bikefest Enduro. Novinky na tratiach majú na starosti jednotlivý technický organizátori. Za mňa ako organizátora pretekov Mýto pod Ďumbierom môžem povedať, že Vás budú čakať dlhšie a tažšie RS ako v minulom roku. Predpokladám, že víťazný čas bude atakovať hranicu na úrovni 25min.


Ktorý z pretekov z pohára je podľa Teba „must“ pre každého zajdenia chtivého, resp. Tvoj favorit medzi lokalitami?

Každá lokalita má svoje špecifiká a je ťažké povedať, ktorá je must go 🙂 Takže túto otázku nechám nezodpovedanú. Každý pretekár má svoje obľúbené trate a typy povrchov, nie každá lokalita sadne každému a preto sa snažíme kalendár rozmiestniť po rôznych krásnych lokalitách Slovenska.


Tvoj odkaz? Je niečo, čo by si chcel odkázať (aj novým potenciálnym) pretekárov pred SPEN 2021?

Ako štandardne po X rokov, menej hejtu na socialnych sieťach a viac jazdenia. Konštruktívnu kritiku prijímame bez problémov, ale vyhovieť sa nedá všetkým. No ešte by sme radi oslovili nových partnerov, ktorí by podporili podujatia SPEN 🙂

Pre viac info sledujte facebookovú stránku SPEN (& SPDH)

3. ročník Slovenského pohára v endure sa uskutoční v nasledovných dátumoch a lokalitách:

Hornonotrianska enduro séria má o jeden pretek viac

Popri SPEN môžete najštíviť aj lokálnu enduro sériu z Hornej Nitry, ktorá začína presahovať hranice regiónu. Viac nám prezradí Buši, jeden z organizátorov združújich sa pod občianskym združením Hornonitrianske stopy.

Minulá sezóna bola negatívne poznačená covidom, takže sa asi nedá hodnotiť úplne konštruktívne. Každopádne ako by si ju pár slovami zhrnul ty z pohľadu organizátora?

V roku 2020 sa konal 2. ročník HES, ktorý sa nám čiastočne podarilo organizovať aj napriek situácii, za čo sme veľmi radi. Ak by sme ročník hodnotili negatívne, pravdepodobne by sme tento rok vynechali. Z plánovaných 3 kôl série sme mohli organizovať iba dve, kvôli čomu sme aj upustili od vyhlásenia celkových víťazov. Z organizačného hľadiska sa stále posúvame a snažíme sa úroveň pretekov zvyšovať. Dúfam, že toto vidia aj účastníci. Snažíme sa zachovať pôvodnú myšlienku série a dobrú atmosféru. Pre nás je na sérii najdôležitejšie, že ľudia majú možnosť zajazdiť si so svojimi kamarátmi a známymi, stretnúť sa a užiť si deň na bicykli.

Krátke zhrnutie ročníka 2020 v číslach: Na 2 kolách pretekalo dohromady 148 pretekárov v šiestich rýchlostných skúškach na 5 tratiach a na organizácií sa podieľalo zhruba 40 ľudí, ktorým by som touto cestou chcel poďakovať za ich zapálenie pre tento projekt.

Čo nové chystáte do závodnej sezóny 2021?

Najväčšou novinkou ročníka 2021 je nová lokalita, kde sa pôjdu hneď úvodné preteky v sezóne. Tou je niektorým určite známe stredisko SKI Drozdovo. V Drozdove majú skúsenosti s organizáciou veľkých pretekov, čo je určite plus a veríme, že spolupráca bude prospešná pre obe strany.

Ako ste sa dostali k Drozdovu, a prečo ste sa rozhodli zaradiť túto lokalitu, ktorá nie je tak „úplne Horná Nitra“ do Hornonitrianskej enduro série?

Ako sme sa dostali k Drozdovu alebo Drozdovo k nám? Myslím, že prebehla nejaká komunikácia smerom k chalanom z Baťových trailov, ktorí sa poznajú s ľuďmi z Drozdova a slovo dalo slovo a je to tam. Vieme, že v Drozdove pôsobia ľudia, ktorí dávajú bikovej komunite veľa a takýchto ľudí sa oplatí združovať a zoskupovať. Vždy to prinesie kopu ovocia, nové kontakty a nové spolupráce a to na Slovensku v oblasti bike komunity potrebujeme. Od začiatku série sme plánovali pridať nejaké lokality.

A že to nie je na Hornej Nitre? Nevadí. Možno to priláka ľudí aj z iných regiónov a prídu si na vlastné plášte vyskúšať trate Hornonitrianskej enduro série.

Budú nejaké zmeny v tratiach? Čakajú pretekárov nejaké novinky?

Čo sa týka overených lokalít rozloženie RS je v štádiu riešenia. Určite plánujeme nejaké kozmetické úpravy v rámci RS, možno budú kratšie a viac zjazdové v Bojniciach sa môžete tešiť aj na trať, ktorá sa v rámci série ešte nejazdila. Je to Noffryho trail, ktorý je síce kratší, ale o to technickejší a plný šutrov. Mne osobne presne takéto traily chutia najviac a som zvedavý ako sa s ním účastníci popasujú.

Minulý rok bola vynechaná na pretekoch vo Veľkej Lehôtke známa trať popri vleku. Vieš nám ozrejmiť dôvody a ako to bude tento rok?

Dôvod prečo bola RS vynechaná je jednoduchý, nedostali sme povolenie na organizáciu pretekov v tomto úseku. Keďže sa jedná o väčšiu akciu, tak nie sme úplne naklonení to robiť na štýl punku a rozhodli sme sa trať vynechať. Za akciou stoja konkrétni ľudia a konkrétne združenie, čiže ak by sme pravidlá nedodržiavali, môže sa nám to v budúcnosti vypomstiť. Kto trochu sleduje situáciu okolo trailov Hornonitrianske stopy vie, že to si nemôžeme dovoliť.

V rámci šikovných mozgov v rámci združenia ste vytvorili vlastnú aplikáciu na časomieru. Osvedčila sa a pokračujete s ňou ďalej?

Časomiera je super a sme za ňu vďační. Maťo (Káčer) to super vymyslel a v podstate má celé pod palcom počas pretekov. V súčasnej dobe ak si profi časomieru nezajednáte s veľkým predstihom, môže to byť problém. Na Slovensku nepôsobí veľa firiem, ktoré by časomieru zabezpečovali pre tento formát pretekov a pre vyšší počet štartujúcich. Preto voľba časomiery je u nás jasná.

Je niečo, čo by si chcel odkázať (aj novým potenciálnym) pretekárom pred HES 2021?

Ak ste u nás ešte neboli a váhate či prísť, tak neváhajte a poďte do toho. Čaká vás super atmosféra plná bikovania a pohody.

Pre tých, ktorí váhajú či má význam prísť už v sobotu tak odporúčam okrem toho, že stihnete tréning tak určite sa oplatí v dejisku aj prespať a trochu sa pred pretekmi odreagovať 😀

A pre tých, čo sa zúčastnili oboch ročníkov Hornonitrianskej enduro série, že sa na nich tešíme aj v roku 2021!

Pre viac info sledujte facebookovú stránku Hornonitrianskej enduro série

3. ročník Hornosnitrianskej enduro série sa uskutoční v nasledovných dátumoch a lokalitách:

Záverom mi neostáva iné, ako poďakovať za rozhovory a popriať organizátorom veľa zdaru, bezproblémový priebeh, pekné počasie a množstvo pretekárov.

A z pozície pretekára odkázať každému, kto váha, nech si príde formát enduro závodov vyskúšať. Tak vyčilovanú atmosféru človek zažije pri máloktorom inom športe. A ak to aj nedotiahnete na bedňu, minimálne strávite jeden pekný deň v slovenskej prírode. A to je vždy lepšie, ako 5 pekných dní v ofise…

Preto sa (dúfam) vidíme aj na závodných trailoch!

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.