obrázok: titulka pumptrack Nováky na www.bicyklizmus.sk

Ako sa jazdí na jednom z najväčších pumptrackov na Slovensku?

Keď sa spomenie mesto Nováky, málokoho napadne nejaká výrazná turistická atrakcia. Mesto je skôr známe tragédiami ako výbuch delaboračného skladu, či banskými tragédiami. Prípadne komínom tepelnej elektrárne, ktorý sa v strede Hornonitrianskej kotliny týči ako prostredník plánovaného hospodárstva bávalého režimu do ksichtu ekológií. A vidieť ho teda pekne od ďaleka.

Predsa však jednu perlu, ktorá rozjasá nejedno bikerské srdce, nájdeme prakticky v samotnom centre Novák. Pumptrack, ktorý je po tom kálnickom a petržalskom, ktorý je zatiaľ stále na papiery, pokiaľ sa nemýlim – v poradí ďalší najväščí.

obrázok: infotabuľa pumptracku

Infotabuľa so všetkými dôležitými informáciami

 

Pumptrack a jeho poloha

Pumptrack možno násjť veľmi ľahko. V smere z Prievidze do Partizánskeho na námestí stačí odbočiť vľavo na Rastislavovu ulicu a po pár metroch je jasne rozpoznateľný. Parkovať v okolí nie je problém. Neďaleko sú aj verejné toalety. Takže ak by aj bol pocit, že z toľkého jazdenia vám ujde, dobehnete.

Obrázok:Pumptrack Nováky     obrázok:Pumptrack Nováky

Obrázok: Pohľad na novácky pumptrack

Pohľad na novácky pumptrack

 

Vyrástol na mieste plnom stromov. Takže okrem faktu, že nevyzerá ako päsť na oko, ale je pekne v obkolesení stromov, ich konáre zabránia zoškvareniu mozgu, sposôbenému letným slnkom.

S podporou mesta sa na výstavbe technicky podieľa BikeIng, otrlí a skúsení to borci. Nie len dráha samotná, ale aj okolie je stále vo výstavbe. Chodník a smetiak tu už nájdeme, lavičky však pravdepodobne len pribudnú.

 

Jazda

Pumptrack sa nachádza na obdĺžnikovom pozemku, ktorého potenciál je plne využitý. Má centrálnu časť, ktorá je plne prejazdná a bočné lajny z každej strany, ktoré sú zatiaľ vo výstavbe. Mne jedna bočná lajna s hlbokými klopkami robila vcelku vrásky, čo sa plynulosti jazdy týka. Tak sa mám ešte čo učiť.obrázok:prejazd Pumptrackom Nováky

V jednej vnútornej vetve je aj skok, takže okrem techniky sa tu dá pilovať aj odvaha.

Na úvodnej tabuli pri vchode dokonca nájdete aj odporúčaný smer jazdy. Každopádne z oboch strán je trať plne prejazdná.

 

Keď bude puptrack dokončený, prejsť ho celý našupu viac krát, dá najmä nám starším zabrať. Každopádne pre deti je pumptrack skvelá brána do sveta cyklistiky a pre skúsenejších cyklistov skvelý prostriedok na zlepšovanie techniky. Kiež by bolo takýchto miest na Slovensku viacej.

obrázok: Pumptrack Nováky: nedokončená vonkajšia vetva

Dúfam, že čoskoro dokončená vonkajšia vetva bude ešte viac lákať motivovanú mládež

 

Ak teda niekedy budete prechádzať nenápadným mestečkom Nováky a budete mať so sebou bicykel, zastavte sa tu trochu zablbnúť. Iste sa to oplatí. Následne sa dá dať neďaleká zmrzlina, kúpalisko/plaváreň, alebo nejaká tá zápraška v legendárnom miestnom pohostinstve „Krčma nováckych vytrvalcov“… ale o tom niekedy nabudúce.

 

Dovtedy…

 

Vidíme sa na t… pumptracku! 🙂

 

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.