Slovenské enduro prechádza do novej sezóny veľkými zmenami. A síce séria pretekov ani majstrovstvá Slovenska sa nebudú konať pod Slovenským zväzom cyklistiky, no vďaka neskrotným nadšencom naberá druhý dych. Z jadra organizácie OZ Hornonitrianske stopy som vyspovedal Filip a Bušiho, aby nám pár slovami priblížili novinky, ktoré nás v pretekovej sezóne 2024 očakávajú:
Ešte než sa začneme baviť o sezóne 2024, ako by ste zhodnotli tú minulú pár slovami vy, z pohľadu organizátorov?
Minulá sezóna za nás dopadla veľmi dobre. Zaznamenali sme zvyšujúci sa záujem o preteky a hlavne nás potešil záujem mladých jazdcov, ktorí začali navštevovať preteky. Skúšobne sme dali kategóriu KIDS, kde boli pretekári do 12r. a boli sme veľmi milo prekvapení početnou účasťou a schopnosťami mladých jazdcov.
Slovenský pohár v endure, ktorý bol posledné roky organizovaný pod Slovenským zväzom cyklistiky, sa už nebude konať. Viem, že aj z vašej strany boli snahy o zjednotenie všetkých enduro pretekov na Slovensku pod jeden koncept. Priblížte nám to prosím celé viac.
Po informácii o ukončení organizovania SP v endure sme začali rozmýšľať, akým spôsobom by vedeli pomôcť udržať SP pri živote. Nakoľko už s organizáciou MTBIKER Hornonitrianskej Enduro Série sme mali veľa roboty a zaberalo to kopec času, báli sme sa, či by sme boli schopní rozšíriť našu sériu o ďalšie preteky a hlavne zvládnuť organizáciu. Po skúsenostiach z našej série sme si boli vedomí, že to nebude ľahké, ale podarilo sa nám dohodnúť s magazínom BIKER na spolupráci pri organizácii SP. Tým pádom, veľa organizačných vecí sme si vedeli rozdeliť a budúcnosť SP začala naberať správny smer. Spojili sme našu sériu a preteky, ktoré organizuje BIKER.sk – Kálnica, Bratislava a vznikol nový koncept SP, čomu sa veľmi tešíme. Bude to testovací rok, ale sme presvedčení, že sa nám to podarí a všetci si tento ročník užijú a budú sa tešiť z pretekov.
Čo sú teda podstatné novinky a v akých kategóriách vedia piloti súťažiť?
Veľkou novinkou a zároveň výzvou je organizácia slovenského poháru a majstrovstiev Slovenska, ktoré sa uskutočnia v novej lokalite – Žiline. Kategórie sme rozčlenili na profi (slovenský pohár) a hobby (Enduro Challenge), čo dúfame, že priláka viac jazdcov a zvýši možnosť dobrého umiestnenia. Taktiež sme rapídne navýšili počet jednotlivých kategórií, na jednej strane z toho dôvodu aby preteky SP spĺňali medzinárodné štandardy, ale veríme, že aj toto bude väčšou motiváciou pre jazdcov pretekov sa účastniť.
Ako som už spomínal, v tomto roku sme rozšírili kategórie:
- kategórie s povinnou licenciou – Slovenský pohár:
- Muži U21
- Ženy
- Muži Masters 35+
- Muži Elite 21-34 rokov
- E-bike
- kategórie bez povinnej licencie –Enduro Challenge:
- KIDS do 13 rokov
- Juniori 14-17 rokov
- Hobby muži od 18 do 39
- Hobby muži 40+
- Hobby ženy
- E-bike
Pôvodne Hornonitrianskia enduro séria s troma stálymi lokalitami – Partizánske, Veľká Lehôtka, Bojnice mala v minulých ročníkoch v sérii aj lokalitu zpoza hraníc regiónu. Prečo je to tento rok práve Žilina?
Žilina je to hneď z niekoľkých dôvodov. Michael Kolář, ktorý je hlavným zástupcom OKO Trails už v závere sezóny avizoval, že by bol rád, keby sa slovenský pohár zachoval. Vyvinul ambíciu sa na jeho organizácii nejakým spôsobom podieľať. Aj keď v Žiline zatiaľ nemajú skúsenosti s organizáciou pretekov, miestne traily a zázemie tam sú vo výbornom stave a organizačne tie preteky dokážeme zastrešiť my z Hornonitrianskej enduro série. Pripraviť trate a zabezpečiť ďalších dobrovoľníkov nám pomôžu OKO Trails. V našej komunite je potrebné sa spájať a navzájom si pomáhať, takže ak niekto prejaví záujem je to skvelé. Aj v tomto prípade dúfame, že nadviažeme dlhodobú spoluprácu.
Prečo už súčasťou kalendára nie je enduro v bikeparkoch Drozdove alebo Jasenskej Doline?
Spojím tieto dve otázky. Tak, ako píšeš, 3 lokality sú našimi domácimi a na nich sme aj sériu začínali. Následne sme sa rozhodli rozšíriť sériu, aby sme dali jazdcom viac možností. Predstava a následne aj skutočnosť so štvrtou lokalitou bola taká, že chceme v rámci série podporiť rozvoj endura na Slovensku a každý rok dať možnosť novej lokalite predstaviť sa, ukázať ľudom v danej oblasti, čo je enduro a prilákať viac ľudí. Tento rok sme sa rozhodli pre Žilinu, aj keď sme pokukávali aj po iných lokalitách, ale nakoniec aj na základe iniciatívy Michaela Kollářa, sme sa rozhodli práve pre žilinské OKO Trails. Samozrejme sa nebránime návratu aj na miesta, kde sme už boli, ale kým budeme mať k dispozícii nové miesta, budeme sa snažiť ich zaradiť do série a týmto spôsobom podporiť ich rozvoj.
V rámci šikovných mozgov v rámci združenia ste vytvorili vlastnú aplikáciu na časomieru. Osvedčila sa a pokračujete s ňou ďalej? Bude takáto „vlastná“ časomiera akceptovaná aj na majstrovstvách Slovenska?
Časomiera sa osvedčila a slúžila perfektne, ale nakoľko sme sa posunuli ďalej a pustili sme sa aj do organizácie SP a MSR, v tomto roku budeme používať profi časomieru s čipmi, ktorá je schválená aj Slovenským zväzom cyklistiky.
Čo znamená z vášho pohľadu ako lokálnych organizátorov spolupodieľať sa na organizovaní Majstrovstiev Slovenska v endure? Predsa len asi nároky na organizáciu sú vyššie a tým pádom aj financie.
Je to pre nás výzva a budeme sa snažiť, aby sme nesklamali a zorganizovali preteky na úrovni. Bude to stáť kopec času, nervov, ale spravíme maximum pre to, aby to vypálilo najlepšie ako sa dá. Finančne to bude určite náročné, nakoľko so sponzoringom to nie je úplne ideálne. Museli sme trochu zdvihnúť cenu štartovného, aby sme minimálne udržali a v lepšom prípade aj pozdvihli úroveň. Väčšina výdavkov je práve financovaná zo štartovného. Treba však vyzdvihnúť ochotu každého jedného sponzora, že do toho ide spolu s nami aj v tomto úvodnom testovacom ročníku, na ktorý dúfame nadviažeme aj v budúcnosti.
Je niečo, čo by si chcel odkázať (aj novým potenciálnym) pretekárom pred pretekmi v sezóne 2024?
Aj napriek tomu, že sme sa pustili do organizácie SP a MSR, stále chceme zachovať priateľskú a pohodovú atmosféru všetkých pretekov. Dať možnosť začínajúcim a hlavne mladým jazdcom a vytvoriť podmienky, aby si preteky užil každý. Takže sa netreba báť a ak si chcete vyskúšať a užiť atmosféru pretekov, určite neváhajte a príďte.
Pokiaľ máte záujem o ďalšie info, ďalšia časť rozhovoru s chalanmi vyšla aj na spriatelenom portáli: dolekop.com, aby sme prilákali do našej zeme zapretekať aj bratov Čechov. Rozhovor čítaj tu: www.dolekop.com
Všetko potrebné k organizácií nájdete na Facebooku Hornonitrianskej enduro série
Foto z finále HES v Bojniciach 2023: Vlado Králik