8 najlepších vecí na horskom bicyklovaní

Je mi jasné, že aj menej vášnivý bicyklista vie, prečo sa rád vozí na svojom jednostopovom bezmotorom vozidle (aj, keď tu karty zamiešali ebajky). Pre všetkých ostatných však uvádzam, pekne čierne na bielom, prečo je tak skvelé vôbec osedlať bajk:

 

1)      Bicykel

Bicykel, bicygeľ, cvajgeľ, bike, bajk.

Je jedno, či ide o top karbónový promodel s “progresívnou geometriou”, alebo oceláčik z éry ráfkových bŕzd a tubrodlhých predstavcov. Aj ten najošumelejší a najlacnejší bicykel umožňuje prekonať 5 násobne viac vzdialenosti pri rovnakom výdaji energie ako chôdza. A je úplne jedno, či ide o prevezenie sa ráno po čerstvé rožky, alebo 8 hodinový epický výjazd. Jednoducho faktor zábavy je oveľa väčší!

Jeden z mojich naj kamarátov pri rannom výjazde

 

2)      Závodenie

Ak ste tip človeka, ktorý sa preteká ešte aj pri rodinných raňajkách o tom, kto zje prvý, cyklistika je to pravé orechové. Už prví pionieri horskej cyklistiky sa v rámci kamarátskej partie pretekali v sedemdesiatych rokoch minulého storočia v kalifornských vrchoch o to, kto sa prvý dostane z bodu A do bodu B. O štyri dekády neskôr tu máme X odnoží a možností pretekania – od downhillu cez MTB eunduro, maratóny až po cyklokros, akož to nemanželského dieťaťa horskej a cestnej cyklistiky.

Moderné technológie priniesli nevídané možnosti aj skutočne posadnutým. Ak nie sú nablízku žiadni rivali, stačí sa vydať jazdiť jednoducho len so smartfónom. Stačí sa prihlásiť do stravy, alebo nejakej obdobnej aplikácie a závod o KOM („king of mountain“) sa môže začať.

Zdroj: pixabay.com

Súťažné nasadenie na OH v Londýne

 

3)      Peter Sagan

Šišatá hlava, žoviálny prejav Forresta Gumpa alá chlapec od vedľa a obrovský talent. To, že Tourminator je okrem nesporného hereckého nadania a vlastníctva niekoľkých farebných dresov majster sveta v cestnej cyklistike nestačí. Sám sa vrátil ku koreňom a teda k horskej cyklistike, ktorá je podľa jeho slov zábavnejšia. A verím, že vďaka jeho fenoménu stúpli mnohým slovenským predajcom za posledné sezóny tržby.

Len pre porovnanie – viete kto získal vôbec prvú medailu v ére samostatného Slovenska na zimných olympijských hrách (nápoveda –rok 2006)? Nie? A v akom športe? Tiež nič? Bol to snowboarding a konkrétne boardercross (áno, taký šport existuje) a šťastlivec sa volal Radoslav Židek (nie, nie ten kuchár).

No vidíte, ale to, že Sagan v Rio závod v country crosse nedokončil, si slovač bude veľmi dlho pamätať.

 

 4)     Mudrlantstvo

Byť ten najmúdrejší v celom kráľovstve a priľahlých kúriách (teda aspoň byť o tom presvedčený) nie je vôbec zložité. Moderný mountain biking ponúka v týchto smeroch priam nedozierne možnosti. Či už ide o voľbu správnej veľkosti kolies, zdvihu, nastavenie tlmenia, to či je esteticky vhodné nosiť držiak aj s fľašou na celoodpruženom bicykli, či opodstatnení tej-ktorej novinky. Je tu pre každého možnosť stať sa expertom a v pomerne krátkej dobe sa samonominovať na senior experta. A či už blízki kamaráti, alebo návštevníci hociakého fóra, sa iste potešia, keď môžu tieto info prijímať.

 

5)     Internet

Schválne, kde tento článok teraz čítate? Netreba zabúdať na obrovský potenciál informácií, ku ktorým sa vieme online dostať. Hľadanie nových trás je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, prístup k produktom, recenziám atď atď… často to však ale skončí pri nechuti, spôsobenej horeuvedeným v bode 4. Vypnime kompy, radšej vezmime bajk a vyrazme von pojazdiť.

 

6)     Kto nekope, nejazdí!

Roľnícke korene zakódované hlboko v génoch sa nezaprú. Či už zarytý freerider, alebo organizátor hocijakých pretekov. Krompáč, motyka a pílka sú must! Ak ste v lese pristihnutí pri tvorení nie úplne legálneho trailu, stále sa viete vyhovoriť, že ide o archeologický výskum.

 

7)      Hľadanie nových trás

Po príchode internetu je to značne ľahšie. Kto rád báda, nájde v bicyklovaní ideálne zadosťučinenie. Ani tisíc recenzií sa však nevyrovná vlastnému zážitku prvého pokorenia hocijakého trailu.

Zdroj: pixabay.com

Čaro nepoznaného terénu

Ale nehovorím iba o nových trasách, ale aj domácich trailoch za domov. Stačí silnejšia letná búrka, či iné ročné obdobie a podmienky na domácej pôde sa vedia zmeniť tak radikálne, že aj skúsený jazdec ako aj jeho bicykel zažívajú premiérové pocity.

 

8)      Zábava

Tak ako sa to vždy budem snažiť propagovať na tejto stránke – cyklistika je a vždy ostane hlavne zábava. Či už ide o večerný krátky výjazd s kamošmi, náročné preteky, alebo prekonávanie samého seba. Netreba zabudnúť na to, prečo sme si ako malé deti sadli na prvé bicyklíky a v sedle zostali dodnes. Nebolo dôležité oblečenie, iontové nápoje ani materiál rámu. Šlo iba o to, užiť si čo najviac srandy. Lebo pre mňa stále platí, že: „Aj o ničom deň na bicykli je stále lepší, ako najlepší deň v práci“.

 

Prečo jazdíte na bicykli vy? Nech sa páči, podeľte sa o dôvody v diskusií pod článkom.

 

 

Článok zaujal? Prihlás sa na odber, aby Ti žiadny ďalší neušiel. Na spame nejazdím!

Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.